Program zdrowotny PiS: likwidacja NFZ, wszystkie leki refundowane w cenie 8,50 zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2013 11:19

Likwidacja NFZ to jedna z propozycji, które znajdzie się w programie PiS. Odnowiony program ma być przedstawiony podczas kongresu partii, który odbędzie się pod koniec czerwca w Katowicach.

Program zdrowotny PiS: likwidacja NFZ, wszystkie leki refundowane w cenie 8,50 zł
Senator Bolesław Piecha zaznaczył w rozmowie z PAP, że w swoim programie zdrowotnym Prawo i Sprawiedliwość zakłada, iż docelowo nakłady na ochronę zdrowia powinny wynieść 6 proc. PKB.

Partia planuje też likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. - Zostanie uproszczony sposób kontraktowania. Pieniądze będą w dyspozycji wojewodów i to ich zadaniem będzie kontraktowanie świadczeń zdrowotnych - wyjaśniał Piecha.

Program zakłada także powołanie Funduszu Restrukturyzacji Polskich Szpitali, na wzór Agencji Rozwoju Przemysłu. Program PiS przewiduje również, że leki, które są obecnie refundowane, będą w jednej cenie, określonej w ustawie. - Lek stosowany w leczeniu chorób serca miałby taką samą cenę, jak na przykład lek onkologiczny. Każdy refundowany specyfik byłby w jednakowej, niskiej cenie dla każdego. Z naszych obliczeń wychodzi nam orientacyjnie cena 8,50 zł - mówił Piecha.

Wprowadzony miałby być ponadto program opieki domowej nad niesamodzielnymi pacjentami finansowany z publicznych środków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum