Program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia - kolejny pilotaż?

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia10 maja 2021 09:05

Przygotowany przez rząd program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia jest już gotowy. Ma być szybciej, łatwiej i za darmo nawet w prywatnych przychodniach.

Program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia - kolejny pilotaż?
Program badań profilaktycznych dla osób po 40 roku życia jest już gotowy. Fot. Arch. PTWP
  • W ramach programu ma być przeprowadzana między innymi mammografia i cytologia dla kobiet, badanie prostaty dla mężczyzn. roku życia
  • Aby ułatwić dostęp do badań profilaktycznych mają zostać zniesione limity przyjęć do specjalistów
  • Zniesienie limitów ma ułatwić opiekę nad osobami, u których badania potwierdziłyby nieprawidłowości i zaburzenia zdrowotne

Ankieta na IKP pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań. System sam będzie "zaciągał" dane medyczne o tym, czy dana osoba ma np. cukrzycę, przebyła zawał, czy ma problemy z nadciśnieniem. Do tego będzie dostosowywał pytania w ankiecie na IKP, a następnie proponował określone procedury.

W ramach programu ma być przeprowadzana m.in. mammografia i cytologia dla kobiet, badanie prostaty dla mężczyzn. roku życia - poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Kluczem IKP

Jak informuje dziennik, jeszcze w czerwcu Ministerstwo Zdrowia ma ogłosić szczegóły planu. Kluczem do diagnostyki będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na tej podstawie w systemie pojawi się skierowanie. - Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym - wyjaśnił minister.

Zniesienie limitów do AOS

Aby ułatwić dostęp do badań profilaktycznych, resort równolegle chce znieść limity przyjęć do specjalistów. - To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej - dodał Niedzielski.

Zniesienie limitów miałoby ułatwić dalszą opiekę nad osobami, u których badania potwierdziłyby nieprawidłowości i zaburzenia zdrowotne. Lista proponowanych badań będzie powiązana z płcią, wiekiem i stanem zdrowia pacjenta.

Pomysł jest taki, żeby system sam "zaciągał" dane medyczne o tym, czy dana osoba ma np. cukrzycę, przebyła zawał, a może ma problemy z nadciśnieniem. Do tego będzie dostosowywał pytania w ankiecie na IKP, a następnie proponował określone procedury.

Kolejny pilotaż?

W pakiecie podstawowym na pewno znajdą się badania poziomu cholesterolu, lipidogram oraz pomiary ciśnienia. Zasadniczo eksperci chwalą pomysł resortu. Zwłaszcza, że przejście takiej "ścieżki zdrowia" po okresie pandemii, kiedy wiele osób w ogóle zrezygnowało z wizyt w gabinecie lekarskim, może pomóc wykryć choroby na wczesnym etapie rozwoju.

Zdaniem krytyków programy zaproponowana formuła uprzywilejowuje mieszkańców dużych miast, gdzie lekarze i tak są bardziej dostępni. Premiuje również te osoby, które sprawnie poruszają się w internecie i korzystają z IKP.

Resort zdrowia zakłada, że badania ruszą jeszcze w tym roku. Na początku w formie pilotażu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum