Program POZ Plus: pieniądze są, gorzej z realizatorami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2018 12:17

Program opieki koordynowanej dla pacjentów z chorobami przewlekłymi może skończyć się fiaskiem - brakuje lekarzy, którzy mogliby go realizować.

Liczba chętnych do realizacji programu gwałtownie topnieje Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pieniądze na program POZ Plus, m.in. na zatrudnienie koordynatorów, dodatkowe badania i konsultacje oraz bilanse chorych, ma przekazać Unia Europejska. Dzięki niemu pacjenci z 11. chorobami przewlekłymi będą prowadzeni praktycznie "za rękę" do specjalistów i na wszystkie badania - informuje Gazeta Wyborcza.

Pilotaż ma być realizowany w 45 wyłonionych w drodze konkursu poradniach rodzinnych w całym kraju, do których zapisanych jest łącznie około 300 tys. osób.

Program bardzo spodobał się lekarzom rodzinnym i chęć jego realizacji zgłosiło w ub.r. ponad 600 poradni. Obecnie  liczba chętnych gwałtownie topnieje, ponieważ NFZ wprowadził do programu obowiązek wykonywania szczegółowych bilansów także u pacjentów, którzy nie chorują. Chodzi o kwestionariusz zawierający dziesiątki rubryk. Ich wypełnienie zajmie pielęgniarce 45 minut, lekarzowi - drugie tyle.

Dr Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego jest przekonany, że wśród pacjentów, którzy uważają się za zdrowych, zabraknie chętnych do wykonywania takich bilansów. Oznacza to bowiem konieczność trzykrotnego pojawienia się u lekarza (przy czym dwie wizyty zajmą po godzinie) i udzielanie odpowiedzi na pytania: czy żyją w związku, ile piją alkoholu, czy bywają smutni lub w rozpaczy, kto i kiedy z bliskiej i dalekiej rodziny chorował na raka?

Jacek Krajewski zauważa, że lekarz uczestniczący w pilotażu będzie musiał zrobić bilans co najmniej u 20 proc. zapisanych do niego pacjentów w wieku 20-65 lat, czyli średnio u 600.  Pilotaż trwa do 2019 roku, wychodzi zatem co najmniej jeden pacjent dziennie. Na takie działania lekarzy i pielęgniarek jest w Polsce za mało.

Więcej: gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum