Program Dostępność Plus ma już 152 sygnatariuszy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 15:04

Na liście parterów programu Dostępność Plus są już 152 podmioty, w tym 19 nowych - poinformowało w czwartek (25 kwietnia) Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dołączyły, m.in miasto Poznań, Politechnika Wrocławska i Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Program Dostępność Plus ma już 152 sygnatariuszy
Fot. archiwum

Podstawą prawną programu Dostępność Plus jest ustawa, która wprowadza wiele uprawnień i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, a także wprowadza obowiązki dla prawie 65 tys. instytucji publicznych. Chodzi m.in. o urzędy, przychodnie, muzea, uczelnie, instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne.

Wśród partnerów są np. fundacje, jednostki samorządowe, spółdzielnie mieszkaniowe, uczelnie, organizacje zrzeszające przedsiębiorców, firmy prywatne, a także spółki z udziałem Skarbu Państwa, jak PKN Orlen, PKP SA czy Poczta Polska.

W czwartek do grona sygnatariuszy, którzy zobowiązali się w ramach swojej działalności kierować się ideą dostępności i równego traktowania wszystkich osób, dołączyło kolejnych 19 podmiotów, m.in miasto Poznań, Politechnika Wrocławska i Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Instytut Sztuki Filmowej czy Instytut Techniki Górniczej Komag.

Koszt wdrożenia ustawy dla sektora finansów publicznych szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych w ciągu 10 lat. Większość tej kwoty będzie pochodzić z budżetu państwa. To głównie wydatki na zapewnienie dostępności, m.in. stron internetowych, aplikacji mobilnych, budynków i pomieszczeń, dokumentów i innych w urzędach i instytucjach publicznych.

Do 2025 roku na realizację programu Dostępność Plus mają być przeznaczonych 23 mld zł.

Ustawie o dostępności towarzyszą zmiany w wielu ustawach sektorowych.

W pakiecie nowych rozwiązań będzie segment dotyczący tzw. dostępności cyfrowej. Ma m.in. powstać cyfrowa Mapa Dostępności w Polsce, gdzie można będzie sprawdzić, czy i jak przy danej niepełnosprawności np. dojechać do innego miasta, by skorzystać z usług szpitala czy muzeum.

Zmiany mają objąć również Prawo budowlane, w postaci zobowiązania architektów i inwestorów do projektowania przestrzeni i obiektów w sposób dostępny dla niepełnosprawnych. Dziś takiego obowiązku formalnie nie ma. Eksperci szacują, że znacznie taniej jest budować domy z już zaprojektowanymi rozwiązaniami dla niepełnosprawnych, niż dostosowywać do tego gotowe obiekty.

Ewa Wesołowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum