Profilaktyka: z rakiem wygrajmy lokalnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2011 19:23

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) tłumaczy w rozmowie z PAP, że udział w badaniach okresowych, które służą wczesnemu wykrywaniu chorób, to jedyna droga do sukcesu w terapii nowotworów.

Profilaktyka: z rakiem wygrajmy lokalnie

Jego zdaniem, batalia o wiedzę, która przełoży się na zdrowie społeczeństwa, powinna toczyć się na poziomie samorządów, gdyż „tam jest lekarz rodzinny, pielęgniarka rodzinna, ksiądz proboszcz, który ciągle ma duże znaczenie w małych miejscowościach i na wsi, jest aptekarz i mądry nauczyciel, w dalszej kolejności sołtys, wójt czy prezydent miasta”.

Przypuszczenia dr. Janusza Medera co do roli lokalnych społeczności w prozdrowotnych akcjach potwierdza kampania realizowana przez PUO pod hasłem "Zdrowa gmina".

W 2010 roku prowadzony był jej program pilotażowy na Mazowszu. Chodziło o to, by w ciągu sześciu miesięcy pozyskać jak największą liczbę zgłoszeń na badania skriningowe finansowane w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych przez NFZ.

W czasie pół roku trwania konkursu na te badania zgłosiło się aż o 15 tysięcy kobiet więcej. Obecnie kampania prowadzona jest już z dużym rozmachem w 6 województwach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum