Profilaktyka i zdrowie publiczne - w czwartek debata "Wspólnie dla zdrowia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2019 16:38

Profilaktyka i zdrowie publiczne, świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta - tymi problemami zajmą się uczestnicy konferencji, która się odbędzie w czwartek (28 lutego) w Gdańsku w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia".

Profilaktyka i zdrowie publiczne - w czwartek debata "Wspólnie dla zdrowia"
Pierwsze spotknie z cyklu debat miało miejsce w Warszawie, w czerwcu 2018 r. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Lekarze, eksperci w dziedzinie organizacji i zarządzanie w służbie zdrowia oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich będą rozmawiali m.in. na temat skuteczności leczenia i bezpieczeństwa pacjentów, zarówno w aspekcie rejestrów jakościowych, akredytacji, jak i systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych. Konferencję otworzy minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Ochrona zdrowia jest jedną z najbardziej skomplikowanych sfer gospodarki (istnieje ponad 100 tys. technologii medycznych). We współczesnej cywilizacji tempo zachorowań jest szybsze niż możliwości leczenia, dlatego popyt na świadczenia medyczne zdecydowanie przewyższa możliwości ich sfinansowania, a częściowo nawet zaspokojenia - wskazuje prof. Piotr Czauderna z prezydium Rady Społecznej "Wspólnie dla Zdrowia".

Podkreśla, że w tej sytuacji szczególnego znaczenia nabierają kwestie zdrowia publicznego, świadomości pacjentów oraz ich aktywnego udziału w systemie ochrony zdrowia. Ich zdaniem konieczne jest połączenie medycyny naprawczej z działaniami edukacyjnymi, profilaktycznymi oraz dotyczącymi prewencji chorób.

Przypomina, że największy wpływ na zdrowie społeczeństwa ma styl życia - ponad 50 proc., 20 proc. zależy od wpływu środowiska, 15 proc. - od czynników genetycznych, a tylko 10 proc. - od systemu opieki zdrowotnej.

- Sprawna i kompleksowa realizacja polityki z zakresu zdrowia publicznego stanowi jedno z największym wyzwań polityki społecznej polskiego państwa. Jest też warunkiem dalszej poprawy zdrowia społeczeństwa oraz zwiększenia efektywności systemu ochrony zdrowia - ocenia prof. Czauderna.

Do dyskusji zostali zaproszeni min.: dr Jens Winther Jensen z Danii zajmujący się rejestrami medycznymi, dr Piotr Bandosz, który przez wiele lat współpracował z brytyjskim narodowym instytutem zdrowia NICE oraz rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. 

Na debatę "Wspólnie dla zdrowia" złożą się konferencje odbywające się do czerwca 2019 r. W 2018 r. odbyły się cztery. W 2019 r. planowane są trzy konferencje - w lutym, kwietniu i czerwcu.

Minister Szumowski wyjaśniał, że debata ma być głosem eksperckim i społecznym. Na najważniejsze pytania dotyczące publicznej opieki zdrowotnej odpowiedzą specjaliści z dziedziny prawa, ekonomii i medycyny, przedstawiciele organizacji pacjenckich i sami obywatele, którzy będą mogli się wypowiedzieć m.in. w badaniach opinii publicznej.

Szumowski wyraził przekonanie, że rekomendacje, które zostaną sformułowane po debacie, "będą mogły być zrealizowane w przyszłej kadencji w postaci konkretnych działań legislacyjnych i organizacyjnych".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum