×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Profilaktyka. Skąd brać pieniądze na programy zdrowotne? Retransmisja debaty

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia07 września 2021 13:34Aktualizacja: 07 września 2021 14:25

Skąd pozyskać finansowanie oraz czerpać dobre przykłady i wsparcie przy opracowaniu i realizacji skutecznych programów zdrowotnych? Na to pytanie odpowiadali eksperci podczas kolejnej debaty w ramach cyklu Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Profilaktyka. Skąd brać pieniądze na programy zdrowotne? Retransmisja debaty
Programy zdrowotne potrzebują wsparcia finansowego i nie tylko FOT. Screen PTWP
 • Panująca sytuacja pandemiczna dobitnie pokazuje, jak wielkim zagrożeniem nadal pozostają dla nas choroby zakaźne, nie tylko COVID-19 - podkreślali uczestnicy debaty w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka
 • Przytoczone podczas debaty przykłady programów zdrowotnych potwierdzają, że skuteczne sięganie po środki unijne nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać
 • Innowacyjny program "Szczepienia dla chorych onkologicznie" realizowany w woj. świętokrzyskim jest chętnie powielany w innych regionach

 Samorządy i pracodawcy znajdują się obecnie w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. To efekt kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią COVID-19 i ograniczania ich dochodów.

- Jednocześnie, potrzeby dotyczące ochrony zdrowia wciąż są duże, a panująca sytuacja pandemiczna dobitnie pokazuje, jak wielkim zagrożeniem nadal pozostają dla nas choroby zakaźne, nie tylko COVID-19 - podkreślali uczestnicy debaty online "Fundusze Unijne w obszarze zdrowia - nowa perspektywa 2021-2027 oraz inne możliwości finansowania. Przydatne wskazówki i informacje dla samorządów i pracodawców". 

Dyskusję - w ramach drugiej już edycji projektu edukacyjnego Zdrowie Człowiek Profilaktyka - transmitowaliśmy we wtorek, 7 września w portalu rynekzdrowia.pl.

Zobacz retransmisję debaty

Profilaktyka. Sprawdzone programy powielajmy w innych regionach

Dr hab. Marcin Pasiarski prof. UJK, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przypominał w czasie dyskusji, że w tej placówce, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiegom, powstał program „Szczepienia dla chorych onkologicznie”, obejmujący szczepieniami ochronnymi przeciwko pneumokokom chorujących na nowotwory mieszkańców woj. świętokrzyskiego.

- To innowacyjne przedsięwzięcie profilaktyczne ma na celu zmniejszenie zapadalności na chorobę pneumokokową wśród chorych z nowotworami litymi i hematologicznymi, u których powikłania wynikające z zapalności na infekcje, np. zapalenie płuc czy oskrzeli są śmiertelnym zagrożeniem - tłumaczył prof. Pasiarski.

Wskazywał, że ograniczenie liczby zbędnych hospitalizacji z powodu powikłań zakaźnych oznacza także niższe koszty leczenia.

Kinga Kolasińska, kierownik Oddziału Programowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podkreślała, że innowacyjny program „Szczepienia dla chorych onkologicznie” jest chętnie powielany przez inne województwa, m.in. wielkopolskie, które zdecydowało się wdrożyć program pod nazwą „Zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi”.

- Program realizuje Wielkopolskie Centrum Onkologiczne, którego jednym z zadań jest dotarcie z informacją o możliwości wykonania bezpłatnych szczepień i płynących z nich korzyści do jak największej liczby pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Działania informacyjno-edukacyjne są istotną składową skutecznego programu. Nie tylko motywują społeczeństwo do podjęcia decyzji, np. o przystąpieniu do szczepienia, ale także poszerzają wiedzę mieszkańców z zakresu profilaktyki i ją promują - mówi Kinga Kolasińska.

Skuteczne sięganie po środki unijne nie jest aż tak trudne

- Zachęcam do śledzenia informacji na temat nowej perspektywy finansowej oraz realizacji programów profilaktycznych z zakresu ochrony zdrowia przy wykorzystaniu środków unijnych. Poprzednia perspektywa finansowa pokazała, że można i należy inwestować w konkretne interwencje medyczne ograniczając tym samym występowanie groźnych dla zdrowia i życia zakażeń patogenami chorobotwórczymi - podkreślała Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. funduszy europejskich podczas debaty skierowanej, między innymi do przedstawicieli samorządów i pracodawców.

Zaznaczyła, że przytoczone podczas debaty przykłady programów zdrowotnych potwierdzają, że skuteczne sięganie po środki unijne nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. - Warto też rozważyć powielanie programów, które przyniosły wymierne korzyści w innych regionach - dodała ekspertka.

Obszerna relacja z debaty "Fundusze Unijne w obszarze zdrowia - nowa perspektywa 2021-2027 oraz inne możliwości finansowania. Przydatne wskazówki i informacje dla samorządów i pracodawców"- już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl.

Uczestnicy debaty:

 • Dr Ewa Urban, kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Prewencji Chorób Przewlekłych w NIZP PZH - PIB
 • Kinga Kolasińska, kierownik Oddziału Programowania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
 • Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. funduszy unijnych
 • Dr hab. n. med. Marcin Pasiarski, prof. UJK, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
 • Prof. Andrzej Marszałek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, Wielkopolskie Centrum Onkologii

Moderator: lek. med. Tomasz Jan Prycel, współtwórca projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia CEESTAHC.

Tematyka spotkania:

 • Priorytety zdrowotne w regionach - spojrzenie samorządów i pracodawców na potrzeby w drugim roku pandemii COVID-19  
 • Przykłady realizacji regionalnych programów zdrowotnych ze środków unijnych w minionej perspektywie - jakich błędów się wystrzegać, analiza przypadków i wnioski na przyszłość  
 • Założenia nowej perspektywy unijnej - najnowsze informacje, możliwości, wskazówki i rekomendacje
 • Budżet obywatelski jako jeden ze sposobów finansowania programów zdrowotnych  i rozwoju aktywności obywatelskiej  
 • Praktyczne narzędzia przydatne przy projektowaniu, wdrażaniu i realizacji programów zdrowotnych

***

Zdrowie Człowiek Profilaktyka to projekt edukacyjny realizowany od 2013 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na różne aspekty zdrowia publicznego, zarówno w wymiarze centralnym, jak i lokalnym. Poprzez działania edukacyjne skierowane do wybranych grup docelowych - w tym samorządów, pracodawców - realizatorzy zwracają uwagę na wielopłaszczyznowe korzyści wynikające z inwestycji w profilaktykę chorób zakaźnych w lokalnych społecznościach.

Więcej informacji: www.ZdrowieCzlowiekProfilaktyka.pl

Trwa druga edycja cyklu debat online w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Dwie najbliższe debaty  (będą transmitowane w portalu rynekzdrowia.pl):

• 28 września, godz. 11:00-12:30. Jak zaplanować, wdrożyć, sfinansować i zrealizować skuteczny program profilaktyki zdrowotnej? Wnioski i przydatne wskazówki ekspertów.

• 20 października, godz. 11:00-12:30. Jak skutecznie chronić pracowników przed chorobami zakaźnymi w dobie panującej pandemii COVID-19 i dlaczego warto to robić? Praktyki CSR godne naśladowania.

Możliwość rejestracji oraz retransmisje debat dostępne są na stronie:
https://www.rynekzdrowia.pl/partnerzy/zcp/2021/2/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum