×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Profilaktyka. Będzie więcej unijnych pieniędzy na programy zdrowotne w miejscach pracy

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia   • 18 czerwca 2022 17:00   • Aktualizacja: 19 czerwca 2022 08:20

Środki unijne. Firmy coraz chętniej sięgają po fundusze europejskie na zdrowie pracowników. To ważne, bo w nowej perspektywie finansowej UE na programy dotyczące eliminowania czynników ryzyka w miejscach pracy będzie więcej pieniędzy niż na projekty regionalne - dowiedział się Rynek Zdrowia.

Profilaktyka. Będzie więcej unijnych pieniędzy na programy zdrowotne w miejscach pracy
Profilaktyka zdrowotna w miejscu pracy ma coraz większe znaczenie Fot. PAP/Andrzej Grygiel
 • Ze środków unijnych nadal będą dofinansowywane programy mające na celu eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy - mówi Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. funduszy unijnych
 • Wskazuje, że w unijnej perspektywie finansowej 2021-2027 na realizację przez pracodawców programów poprawiających bezpieczeństwo zdrowotne pracowników będzie położony większy nacisk niż na programy regionalne
 • Środki unijne będzie można, między innymi przeznaczyć na przekwalifikowanie pracownika długotrwale pracującego w warunkach negatywnie wpływających na jego zdrowie - zaznacza ekspertka
 • Programy współfinansowane z pieniędzy europejskich będą też mogły służyć poszerzeniu pakietu profilaktycznych badań pracowników o te, które wykraczają poza już obowiązujące w ramach badań okresowych

Środki unijne na eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy

Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. funduszy unijnych, zastępca dyrektora w Sieci Badawczej Łukasiewicz - ORGMASZ przypomina zasadnicze źródła funduszy unijnych, z których - w poprzedniej perspektywie finansowej UE 2014-2020 - można było czerpać środki na realizację zadań związanych z profilaktyką chorób i ich czynników ryzyka.

- Pierwsze źródło to środki na regionalne programy zdrowotne, które obejmowały konkursy dotyczące całego województwa. Ich zakres był związany z czynnikami ryzyka schorzeń, które najczęściej występują w danym regionie. Drugi sposób na uzyskanie unijnego dofinansowana programów profilaktycznych, o które mogli bezpośrednio ubiegać się, między innymi pracodawcy to sięgnięcie do puli środków przeznaczonych na eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy - informuje ekspertka.

Wskazuje, że możliwości korzystania z unijnych pieniędzy w perspektywie 2014-2020 wprawdzie się już kończą, ale konkursy dotyczące działań profilaktycznych nadal są ogłaszane.

- Realizacja projektów w tej perspektywie może trwać do końca 2023 roku. Już teraz widzimy, że obecnie wśród składających wnioski na dofinansowanie programów profilaktyki zdrowotnej przeważającą grupę stanowią pracodawcy - zauważa Edyta Masłowska-Parafian.

To już są naprawdę spore pieniądze

I dodaje: - Są to właśnie przedsięwzięcia mające na celu eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy. Pod tym względem przodują województwa: śląskie, gdzie pracodawcy na ten cel wykorzystali w ramach unijnego wsparcia ponad 20 mln zł oraz pomorskie - ok. 17,5 mln zł. To już są naprawdę spore kwoty.

- Średnia wielkość dofinansowania projektu wynosi ok. 500 tys. zł. Dotyczą, między innym ergonomii pracy czy szczepień poszczególnych grup pracowników. Przystąpienie do takich konkursów musi być poprzedzone przeprowadzeniem przez konkretnego pracodawcę analizy czynników ryzyka w danym miejscu pracy - przypomina eksperta.

Zaznacza, że część województw nastawiła się na realizację takich zapobiegawczych programów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W innych regionach o środki na eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy aplikowały przede wszystkim duże firmy.

- W województwie podlaskim takie działania przeprowadzono w jeszcze innym modelu. Jedna z dużych sieci abonamentowych realizowała w zakładach pracy tego regionu ciekawy i duży program o wartości ponad 8 mln zł dotyczący profilaktyki zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem - informuje Edyta Masłowska-Parafian.

Źródła informacji o unijnym wsparciu programów profilaktycznych

Ekspertka podpowiada pracodawcom, aby w celu aplikowania o środki europejskie na ochronę zdrowia swoich pracowników w najnowszej unijnej perspektywie finansowej 2021-2027 korzystali:

Wiele informacji dotyczących dobrych praktyk w zakresie przygotowywania i realizacji programów profilaktycznych - zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i pracodawców - zamieszczanych jest na stronie projektu edukacyjnego Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Jak za środki unijne można poprawiać zdrowie pracowników. LISTA

- Trudno jeszcze powiedzieć, kiedy dokładnie zostaną uruchomione środki unijne w perspektywie finansowej 2021-2027. Jednak jesteśmy już do niej bardzo dobrze przygotowani. Są opracowane programy operacyjne. Ogólny budżet funduszy unijnych to 72,2 mld euro, z czego 28,5 mld euro to środki na Regionalne Programy Operacyjne (RPO) - przypomina Edyta Masłowska-Parafian.

Podkreśla, że jednym z priorytetów w ramach RPO jest profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia: - W poszczególnych województwach wiele dotychczas realizowanych programów - i oczywiście pozytywnie zaopiniowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - będzie kontynuowanych właśnie w ramach nowej perspektywy finansowej - dodaje.

Zaznacza, że ze środków unijnych nadal będą dofinansowywane programy mające na celu eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy.

- W nowej perspektywie finansowej będzie położony nawet większy nacisk na realizację przez pracodawców programów poprawiających bezpieczeństwo zdrowotne pracowników niż na regionalne programy zdrowotne - wskazuje.

Ze środków unijnych będą mogły zostać dofinansowane, między innymi programy mające na celu:

 • Przekwalifikowanie pracownika długotrwale pracującego w warunkach negatywnie wpływających na jego zdrowie
 • Rozszerzenie pakietu profilaktycznych badań pracowników o te, które wykraczają poza już obowiązujące w ramach badań okresowych
 • Zdrowie psychiczne pracowników
 • Poprawę ergonomii pracy
 • Wdrożenie zmian organizacyjnych mających na celu zlikwidowanie zidentyfikowanych czynników ryzyka chorób występujących w miejscu pracy
 • Zorganizowanie punktów medycznych w miejscach pracy
 • Działania edukacyjne i promujące wśród pracowników zdrowy styl życia

Współpraca między pracodawcami a realizatorami projektów zdrowotnych

Eksperci zwracają uwagę, że jednym z kluczowych warunków skutecznej realizacji programu profilaktycznego w miejscu pracy jest dobra współpraca pomiędzy pracodawcami a realizatorami projektów zdrowotnych. Dlatego, jak podkreśla Monika Tomaszewska, ekspert Pracodawców RP, szefowa Forum Pielęgniarek w Pracodawcach Medycyny Prywatnej, w naszym systemie ochrony zdrowia na stałe powinni zostać wprowadzeni edukatorzy zdrowotni w miejscach pracy.

- Obecnie coraz częściej udaje nam się wprowadzać do firm koordynatorów profilaktyki. To osoby, które działają w ścisłej współpracy, między innymi ze służbami medycyny pracy, profesjonalistami medycznymi oraz różnymi komórkami po stronie pracodawcy - tłumaczy ekspertka.

- Bez takiego współdziałania efektywna realizacja programu profilaktycznego w przedsiębiorstwie, w tym dotarcie z działaniami prozdrowotnymi do możliwie jak najszerszej grupy pracowników, nie jest możliwe - zastrzega Monika Tomaszewska.

* Wszystkie wypowiedzi pochodzą z debaty online pt. "Inwestycja w zdrowie jako dobra praktyka CSR - bądź pracodawcą odpowiedzialnym społecznie", transmitowanej 15 czerwca br. w portalu Rynek Zdrowia w ramach kampanii edukacyjnej Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Zobacz retransmisję całej debaty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum