"Profilaktyka 40 plus". MZ: nie ma technicznych problemów. Lekarze: nie wiemy czy NFZ to rozliczy

Autorzy: PAP; oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia01 października 2021 16:31

Program "Profilaktyka 40 plus". Zainteresowanie Polaków programem "Profilaktyka 40 plus" to potężne wyzwanie. Świadomość zdrowotna w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Program "Profilaktyka 40 plus" może zostanie przedłużony FOT. MZ
  • Jeżeli poziom zainteresowania programem "Profilaktyka 40 plus" będzie cały czas niesatysfakcjonujący to jego funkcjonowanie zostanie wydłużone - zapowiedział w piątek, 1 października minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Zapewniał, że nie ma już problemów technicznych ze skorzystaniem z "Profilaktyki 40 plus"
  • Dla mnie kryterium sukcesu tego programu to przynajmniej 2 mln osób przebadanych - przyznał szef resortu zdrowia
  • Mija połowa okresu obowiązywania projektu, a jeszcze nie wiemy czy ‪NFZ go rozliczy - mówi lekarz rodzinny Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany w piątek, 1 października o małe zainteresowanie programem "Profilaktyka 40 plus" zaznaczył, że zainteresowanie nim Polaków to "potężne wyzwanie". Podkreślił, że świadomość zdrowotna w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie.

Wskaźniki najniższe w Europie

- Jeżeli popatrzymy sobie na udział Polaków w programach badań przesiewowych czy szczepieniach na grypę, to są wskaźniki, które są stosunkowo najniższe w Europie - ocenił Niedzielski. Dodał, że istotą programu jest zainteresowanie swoim zdrowiem Polaków po to, żeby ocenić, jak wygląda stan ich zdrowia po trzeciej fali pandemii, a z drugiej strony żeby zachęcać do regularnego badania się.

- Dlatego ten pakiet badań został zaprojektowany jako pakiet podstawowy. On oczywiście może być pogłębiany, jeżeli będą jakieś niepokojące wyniki - poinformował.

Program „Profilaktyka 40 plus”, który miał zapewnić ponad 20 milionom Polaków dostęp do zestawu badań, na razie nie działa do końca tak, jak powinien.

- Nie ma do tej pory narzędzia do sprawozdawania i rozliczania świadczeń objętych programem i nawet nie wiemy, jak ono będzie wyglądało. Czekamy cały czas na te narzędzia z utęsknieniem. Nie wiem, jak sobie radzą inne placówki. Być może niektóre decydują się na podjęcie ryzyka, że pokryją koszty tych badań z własnych środków – mówił w sierpniu Rynkowi Zdrowia Andrzej Zapaśnik, lekarz rodzinny, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

„Po 3 miesiącach zmagań dziś pierwszy raz zarejestrowaliśmy wykonane badania pacjenta w ramach profilaktyki ‪#40plus. Mija właśnie połowa okresu obowiązywania projektu, a jeszcze nie wiemy czy ‪@NFZ_GOV_PL go rozliczy. Na przyszłość trzeba lepiej planować wdrażanie nowości” - napisał w piątek, 1 października na Twitterze Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Adam Niedzielski zapewniał w piątek dziennikarzy, że z punktu widzenia technicznej obsługi programu został już wprowadzony system obliczeniowy. - Już nie ma tych problemów, które były zgłaszane na początku. Natomiast jeżeli ktoś ma problemy z tym, żeby skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta, które w gruncie rzeczy jest ogromnym ułatwieniem, mamy dostępny oprócz tego kanał telefoniczny, gdzie można nie logując się, tylko wypełniając te informacje razem z konsultantem, przejść tę ścieżkę - powiedział szef resortu zdrowia.

„Kryterium sukcesu to przynajmniej 2 mln osób przebadanych”

Stwierdził, że jeżeli poziom zainteresowania programem będzie cały czas niesatysfakcjonujący, jego funkcjonowanie zostanie wydłużone poza koniec roku 2021. - Dla mnie kryterium sukcesu tego programu to przynajmniej 2 mln osób przebadanych - mówił minister zdrowia.

Program "Profilaktyka 40 plus" Ministerstwo Zdrowia uruchomiło 1 lipca 2021 r. W ramach programu osoby od 40. roku życia mogą zostać objęte profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych m.in. morfologię krwi, stężenie cholesterolu, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę i badanie ogólne moczu, a mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (w kierunku raka prostaty).

Czytaj też: Miał być hit jest klapa. Profilaktyka 40 Plus: pacjenci się skarżąm

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum