Profilaktyka 40 PLUS. Niedzielski chwali się wynikiem, eksperci zgłaszają: są problemy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia29 lipca 2021 11:39

Od 1 lipca oficjalnie funkcjonuje program "Profilaktyka 40 PLUS", który z założenia ma objąć około 20 mln Polaków. 28 lipca po prawie 4 tygodniach od startu programu, minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informacje o liczbie wypełnionych ankiet.

Adam Niedzielski przekazał dane dotyczące ankiet programu "Profilaktyka 40 PLUS". Fot. Twitter/Piotr Müller
  • Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Ministerstwa Zdrowia, program "Profilaktyka 40 PLUS" ma działać do końca 2021 roku. Jednak w przypadku większego zainteresowania może zostać przedłużony
  • Program ten jest docelowo przeznaczony dla blisko 20 mln Polaków, czyli obywateli spełniających kryterium wieku
  • Jak przekazał minister Adam Niedzielski, od 1 lipca ankietę oceny ryzyka wypełniło już ponad 126 tys. obywateli

Ponad ćwierć miliona ankiet w ramach "Profilaktyki 40 Plus"

Rządowy Program "Profilaktyka 40 PLUS" oficjalnie wystartował 1 lipca. Jak zaznaczył minister zdrowia podczas inauguracji programu, osoby po 40 roku życia będą mogły wykonać podstawowy bilans zdrowotny. W ramach badań przygotowano dwa pakiety – dla kobiet i dla mężczyzn. Wśród nich można znaleźć m.in. morfologię, badanie moczu, próby wątrobowe czy badanie glukozy.

Jeśli ktoś ma ochotę wziąć udział w programie, wystarczy, że wypełni ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKO) albo zadzwoni na infolinię, na której konsultant przeprowadzić krótką, kwalifikującą rozmowę.

Kwestia dotycząca zainteresowania badaniami w ramach "Profilaktyki 40 PLUS" stała się punktem wyjścia dla informacji przekazanej przez ministra resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. Na Twitterze poinformował o liczbie wypełnionych ankiet.

- Już ponad 126 tys ankiet oceny ryzyka zdrowotnego zostało wypełnionych w ramach programu #Profilaktyka40Plus Zdecydowana większość (92,6%) za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta – czytamy na Twitterze.

Czytaj: Profilaktyka. Adam Niedzielski promuje program 40 Plus. Zobacz spot

Jak się zapisać do programu "Profilaktyki 40 PLUS"?

Z informacji zawartych na MZ, chcąc wziąć udział w darmowych badaniach w ramach programu 40+, należy uzyskać e-skierowanie. Aby je uzyskać, wystarczy wypełnić odpowiednią ankietę dostępną na swoim koncie IKO lub za pomocą infolinii 989.

Moduły ankiety oceny ryzyka:

  • pomiary antropomedyczne,
  • ryzyko i choroby kardiometaboliczne,
  • aktywność fizyczna,
  • nawyki żywieniowe,
  • alkohol,
  • tytoń i nikotyna,
  • choroby nowotworowe.

Ankieta budzi również wątpliwości ekspertów

Jak informowaliśmy kilka dni temu w tekście pod tytułem Program Profilaktyka 40 Plus to klapa? Nie ma umów z POZ, pacjenci się skarżą eksperci, z którymi rozmawialiśmy wskazywali, ankieta jest fatalnie przygotowana i budzi wiele wątpliwości etycznych. Jest ogólnikowa, straszy pacjentów, zazwyczaj, przy wystąpieniu jakiegoś ryzyka „radzi” pacjentowi: skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Nie wspomina o specjalistach, np. o diabetologu czy kardiologu.

Problemem jest również to, że wciąż brakuje narzędzi do sprawozdawania i rozliczania świadczeń programu, a ci, którzy je wykonują, robią to na własne ryzyko. 

Czytaj: Rusza 500 plus na zdrowie. Niedzielski: "Sam skorzystam, bo żona by mnie okrzyczała". Program dla 20 mln Polaków

Program Profilaktyka 40 Plus to klapa? Nie ma umów z POZ, pacjenci się skarżą

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum