Profesjonaliści medyczni masowo odchodzą z systemu opieki refundowanej

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 27 października 2019 16:59

- Uważam, że należy opracować i wdrożyć w naszym systemie opieki zdrowotnej narodowy program rozwoju i ochrony kadr medycznych - mówi dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Profesjonaliści medyczni masowo odchodzą z systemu opieki refundowanej
Dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

Dlaczego warto wprowadzić taki program? - Od 30 lat współpracuję między innymi z pielęgniarkami, diagnostami laboratoryjnymi, farmaceutami. Od pewnego czasu obserwuję postępującą systemową zapaść, polegającą na odchodzeniu tych wysokiej klasy specjalistów z publicznego systemu opieki refundowanej. To bardzo niekorzystna tendencja - podkreśla dr hab. Maciej Krawczyk.

Zwraca uwagę, że wielu z tych dobrze wykształconych specjalistów przez np. 10 lat zdobywa zawodowe szlify w publicznym sektorze refundowanych świadczeń opieki zdrowotnej, a następnie przechodzi do pracy na rynku komercyjnym.

W opinii prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów, tak naprawdę nie mamy w Polsce zbyt mało lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów: - Problem polega na tym, że brakuje ich w systemie opieki refundowanej - zauważa.

- Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo płaska ścieżka rozwoju zawodowego, co dotyczy wszystkich zawodów medycznych. Efekt jest taki, że na przykład 33-letnia osoba po zrobieniu specjalizacji nie ma już perspektyw na istotne podwyżki wynagrodzeń, a przecież będzie pracować jeszcze ponad 20 lat, czyli do osiągnięcia wieku emerytalnego - mówi prezes Krawczyk.

- Nie możemy doprowadzić do pauperyzacji zawodów medycznych. W świadomości licealistów, a nawet już uczniów szkół podstawowych - potencjalnych przyszłych studentów uczelni medycznych - powinniśmy budować świadomość, że pomaganie innym ludziom, ratowanie ich zdrowia i życia to zaszczytna misja, ale powiązana ze ścieżką rozwoju zawodowego, także w finansowym wymiarze - zaznacza nasz rozmówca.

- Ścieżka rozwoju zawodowego to jednak nie tyko płace. Bardzo ważne jest także wyodrębnienie oraz podzielenie kompetencji poszczególnych zawodów medycznych. Dla mnie niepojęte jest, dlaczego w Polsce pacjent czeka w kolejce od szóstej rano do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej tylko po to, by otrzymać skierowanie do innego lekarza lub zwolnienie. Być może do wydawania takich dokumentów powinni być uprawnieni także także przedstawiciele innych zawodów medycznych - stwierdza prezes KRF.

- Lekarze w Polsce mają dziś już tak dużo obowiązków i kompetencji typowo administracyjnych, że brakuje im czasu na rozwój zawodowy - konkluduje dr hab. Maciej Krawczyk.

Nagranie zostało zarejestrowane podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum