WOK/Rynek Zdrowia | 09-12-2019 20:33

Prof. Wojtyniak: w Polsce rośnie liczba zgonów związanych ze spożyciem alkoholu

- Umieralność przedwczesną mierzymy w Polsce - zgodnie z metoda przyjętą przez OECD i Eurostat - biorąc pod uwagę każdy wiek czy też liczbę lat brakującą do 75. roku życia - tłumaczy prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora NIZP-PZH; FOT. PTWP

- Osoba, która na przykład zmarła w wieku 70 lat wnosi do tego współczynnika 5 lat, a ktoś, kto zmarł w 40. roku życia - zwiększa ten wskaźnik do 35 lat itd. Można zatem powiedzieć, że w przypadku tego rodzaju miernika wcześniejsze zgony mają bardzo dużą wagę w obliczaniu umieralności przedwczesnej w poszczególnych krajach i regionach. To jest bardzo racjonalne podeście - zaznacza prof. Wojtyniak.

Zwraca uwagę, że w Polsce, zgodnie z tym współczynnikiem, wśród kobiet aż 40 proc. utraconych potencjalnych lata życia spowodowanych jest chorobami nowotworowymi, które znacznie przewyższają pod tym względem choroby układu krążenia.

- W przypadku kobiet w Polsce choroby nowotworowe są powodem aż o 124 proc. większej liczby utraconych lat życia niż choroby serca i naczyń - zaznacza zastępca dyrektora ds. analiz i strategii w zdrowiu publicznym NIZP-PZH.

I dodaje: - Natomiast z ciekawą tendencją mamy do czynienia u mężczyzn. Otóż w 2017 roku, po raz pierwszy w Polsce zdarzyło się tak, że liczba utraconych potencjalnych lata życia z powodu chorób nowotworowych była wśród panów minimalne wyższa niż w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Różnica jest wprawdzie niewielka, jednak dowodzi, że nowotwory stają się w naszym kraju coraz większym problemem zdrowotnym, a zarazem wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia.

- Ze wskaźników tych wynika również, że z profilaktyką oraz leczeniem schorzeń układu krążenia radzimy znacznie sobie lepiej niż chorobach nowotworowych - zauważa ekspert.

Prof. Bogdan Wojtyniak wskazuje też na inną tendencję, która powinna być koniecznie wzięta pod uwagę w kształtowaniu polityki zdrowotnej i systemu działań w obszarze profilaktyki oraz zdrowia publicznego: - Od 2014 roku wyraźnie rośnie w Polsce współczynnik zgonów bezpośrednio związanych z konsumpcją alkoholu. Jeśli chodzi o potencjalnie utracone lata życia przyczyny związane z alkoholem wyraźne przewyższają już m.in. zgony spowodowane wypadkami komunikacyjnymi - podkreśla zastępca dyrektora NIZP-PZH.

W 2014 roku wskaźnik zgonów mężczyzn z przyczyn dotyczących spożycia alkoholu wynosił 41,9 na 100 tys. mieszkańców, natomiast w roku 2017 wzrósł już do poziomu 48,1 na 100 tys. ludności.

- Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że rosnące w Polsce spożycie alkoholu zwiększa - także związaną z tym problemem - liczbę zgonów spowodowanych zaburzeniami psychicznymi. To bardzo niepokojące zjawisko dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn - podsumowuje prof. Bogdan Wojtyniak.

Wypowiedzi prof. Bogdana Wojtyniaka zanotowane zostały podczas XII Konferencji Naukowej „Kardiologia Prewencyjna” (Kraków, 22-23 listopada 2019 r.). Podczas tego wydarzenia prof. Wojtyniak otrzymał prestiżową Nagrodę im. Prof. Stefana Rywika, przyznawaną przez Sekcję Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W ten sposób Kapituła doceniła pracę prof. Wojtyniaka nad analizą dotyczącą stanu zdrowia Polaków.