Prof. Samoliński: ułatwmy chorym przewlekle powrót na rynek pracy

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2016 18:44

Powrót do zawodu osób, które na skutek chorób przewlekłych wyszły z rynku pracy jest realny, jednak bardzo wiele musi się zmienić m.in. w otoczeniu prawnym medycyny pracy - mówili eksperci w czwartek (19 maja) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach.

Prof. Bolesław Samoliński. Fot. PTWP

Jak przekonywał prof. Bolesław Samoliński, zasiadający w Komitecie Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, zdrowie obywateli ma kapitalne znaczenie dla gospodarki i poziomu życia.

- Dzisiaj wyzwaniem dla nas, jako starzejącego się społeczeństwa, jest zadbanie o to, by zminimalizować nieobecność osób w wieku produkcyjnym na rynku pracy, dostosowując odpowiednio stanowiska pracy dla niepełnosprawnych - mówił prof. Samoliński, wypowiadając się podczas sesji "Konstruktywni: Czy realny jest zdrowy powrót do pracy?" zorganizowanej w ramach EEC.

Analiza wskazuje, że w perspektywie pięćdziesięciu lat na jednego pracującego będzie przypadał jeden niepracujący. Dzisiaj ten stosunek wynosi 1 do 4. Jeśli nie będziemy już teraz o tym pamiętać, w przyszłości może pogorszyć się jakość opieki na osobami niepełnosprawnymi. Zbyt skromna będzie liczba osób pracujących, składających się na renty dla tych, którzy nie pracują.

- W perspektywie nastąpi drenaż ekonomiczny budżetu państwa przez osoby, które będą wymagały różnych form opieki. Jeśli do tego dołożyć bardzo szybko wzrastającą populację osób w wieku poprodukcyjnym, mamy obraz tego jak ekonomika zdrowia może wpływać na sytuację gospodarczą kraju - zauważył prof. Samoliński.

Jak wskazywał ekspert, po 50 roku życia gwałtownie wzrasta liczba osób niepełnosprawnych, opuszczających rynek pracy ze względów zdrowotnych. 50 proc. z tych osób cierpi na choroby układu krążenia. Ponad 50 proc. osób w tym wieku ma też problemy z układem narządu ruchu. Razem te dwie przyczyny powodują, że mamy ogromną liczbę osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Wiele z tych osób, choć mogłoby wrócić na rynek pracy, uczy się żyć poza nim.

- Ci, którzy pozostają na rynku pracy są zdrowsi i szczęśliwsi. Ci, którzy mają łagodny przebieg chorób autoimmunologicznych, niestety uciekają z rynku pracy. Jest ich 75 proc. Powrót na rynek pracy takich osób powinien następować tak szybko jak tylko to jest możliwe. W realizacji tej strategii powinno nastąpić zjednoczenie działań wielu instytucji i ministerstw - przekonywał prof. Samoliński.

Jak dodał, z punktu widzenia pacjenta najistotniejsze są elementy: szybka diagnoza, dobrze realizowana terapia oraz szybka rehabilitacja, która go maksymalnie szybko przywróci dla rynku pracy. Obok efektów ekonomicznych, istotne jest i to, że wyrehabilitowana osoba nie przyzwyczai się do funkcjonowania poza rynkiem pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum