Prof. Ryszarda Chazan: współpłacenie przez pacjentów za świadczenia medyczne jest nieuchronne

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 04 września 2020 15:02

Zdaniem prof. Ryszardy Chazan, przewodniczącej Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk współpłacenie pacjentów za świadczenia medyczne jest nieuniknione. Każdy pacjent powinien mieć limit środków publicznych na takie świadczenia, a po jego przekroczeniu powinien płacić za leczenie. Limity nie powinny jednak dotyczyć procedur i leków ratujących życie.

Prof. Ryszarda Chazan: współpłacenie przez pacjentów za świadczenia medyczne jest nieuchronne
Prof. Ryszarda Chazan; FOT. PTWP

Jak przekonuje prof. Chazan w rozmowie z portalem prawo.pl reformę należałoby zacząć przede wszystkim od edukacji społeczeństwa i powiedzenia prawdy obywatelom, że nie stać nas na zapewnienie wszystkim wszystkich świadczeń. Trzeba poinformować każdego rodaka, że pieniądze, które teoretycznie „idą za nim” nie są tak duże, żeby pokryć wszystkie świadczenia dostępne w katalogu i że jest konieczność współpłacenia.

Błędem jest brak właściwego koszyka świadczeń gwarantowanych i stwarzanie przekonania, że to lekarz lub szpital nie zleca mu tych badań lub nie wykonuje tych procedur. Na świecie świadczenia zależą od wysokości środków przekazywanych na ubezpieczenie. Po ich wykorzystaniu, pacjent płaci za dodatkowe usługi, a wysokość zwrotu poniesionych kosztów zależy od poziomu ubezpieczenia

Medycyna się zmienia i rosną koszty świadczeń. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były one wycenione, a czas wizyty nie był limitowany. Rozmowa z pacjentem i badanie lekarskie były podstawą procesu diagnostycznego. Dzisiaj są ogromne możliwości diagnostyczne (m.in. badań obrazowych, badań radioizotopowych, diagnostyki molekularnej, genetycznej i wielu innych). To jednak kosztuje.

Prof. Chazan podkreśla, że jest zwolennikiem wprowadzenia w każdej jednostce chorobowej kilku leków na listę podstawową objętą pełną refundacją. Natomiast pozostałe leki, często bardzo drogie, powinny być pokrywane ze środków własnych pacjenta. Podobnie jak te terapie, które są zarejestrowane, ale nie spełniają kryteriów koszt/efektywność - nie powinny być na liście leków refundowanych, natomiast powinny być dostępne odpłatnie.

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum