Prof. Ryszard Poręba: walka z rakiem szyjki macicy musi zejść na poziom lokalny

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl • • 30 grudnia 2012 15:34

Skuteczna walka z rakiem szyjki macicy wymaga konkretnych działań na lokalnym poziomie - w gminach i powiatach - podkreśla szef rady programowej Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy prof. Ryszard Poręba.

Prof. Ryszard Poręba: walka z rakiem szyjki macicy musi zejść na poziom lokalny
Powołana dwa lata temu Koalicja zachęca samorządy, by tworzyły własne programy służące ograniczeniu zachorowalności na raka szyjki macicy oraz wzrostowi jego wykrywalności we wczesnym stadium. Chodzi przede wszystkim o profilaktyczne szczepienia nastolatek oraz przekonanie kobiet do cyklicznych badań cytologicznych. Efektem ma być ograniczenie umieralności na raka szyjki macicy o połowę w 2020 r. Obecnie co roku wykrywanych jest około 3,4 tys. nowych przypadków, a blisko 1,8 tys. kobiet umiera z tego powodu.

- Kierunki działania i metody rekomendowane przez Koalicję mogą okazać się nieskuteczne, jeżeli nie przełożą się na konkretne działania na możliwie najniższym, lokalnym poziomie - w regionach, powiatach i gminach. Wskazane jest wykreowanie wśród samorządów swoistego współzawodnictwa, gdzie kryterium i zarazem nagrodą będzie najniższy wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy - przekonuje prof. Poręba, który do jesieni kierował także Polskim Towarzystwem Ginekologicznym.

Na tworzenie specjalnych programów w tym zakresie decyduje się coraz więcej gmin, często niewielkich. Profesor przywołał przykład gminy Lipie w powiecie kłobuckim (Śląskie), która opracowała specjalny program profilaktyczny, oparty m.in. na szczepieniach przeciwko onkogennym typom brodawczaka ludzkiego, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Programowi mają towarzyszyć m.in. zajęcia edukacyjne w szkołach i lokalnych środowiskach.

Próbą przeniesienia idei Koalicji na regionalny poziom było powołanie jesienią br. Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Według profesora, podobne inicjatywy powinny rozwinąć się także w innych regionach, ale ich następstwem muszą być działania lokalne, w gminach i powiatach. - Wymaga to zgodnej współpracy lekarzy, pielęgniarek środowiskowych i lokalnych instytucji. W propagowanie bezpłatnych badań cytologicznych można np. zaangażować także ośrodki pomocy społecznej - uważa specjalista.

Statystyki dotyczące śmiertelności spowodowanej przez raka szyjki macicy są w Polsce alarmujące - codziennie prawie 10 Polek dowiaduje się, że choruje na ten nowotwór. Blisko połowa z nich umiera. Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów (dane za lata 2003-2009), w Śląskiem zapada rocznie na tę chorobę około 400 kobiet. Średnio na świecie na raka szyjki macicy co dwie minuty umiera jedna pacjentka. Jest to drugi co do śmiertelności nowotwór u kobiet poniżej 45 r. ż.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum