Prof. Marian Zembala nowym ministrem zdrowia

Autor: KL, PAP/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2015 16:51

Prof. Marian Zembala, znany kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii zostanie powołany na stanowisko ministra zdrowia.

Prof. Marian Zembala nowym ministrem zdrowia
Prof. Marian Zembala, Fot. PTWP

O nominacji profesora Mariana Zembali na stanowisko ministra zdrowia premier Ewa Kopacz poinformowała podczas konferencji prasowej w poniedziałek (15 czerwca).

Szukając kandydata mogącego zastąpić Bartosza Arłukowicza premier nie miała łatwego zadania, bo powołanie nowych ministrów, którzy obejmą kierowanie resortami na kilka miesięcy (do wyborów parlamentarnych) nie było proste. Tym bardziej, że oczekiwania wobec nowych ministrów są olbrzymie.

Premier wybierając na szefa resortu zdrowia prof. Mariana Zembalę postawiła na znanego specjalistę, cieszącego się dużym autorytetem społecznym. Profesor, wbrew wcześniejszym medialnym spekulacjom, jednak nie odmówił.

Nie lubi narzekania
Jeszcze w 2008 roku, podczas uroczystej Gali kończącej IV Forum Rynku Zdrowia wręczyliśmy profesorowi Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia. To wyróżnienie przyznawane corocznie przez redakcję naszego miesięcznika i portalu rynekzdrowia.pl. lekarzowi, który swoimi działaniami zyskał największy szacunek w opinii dziennikarzy i Czytelników Rynku Zdrowia.

Przypomnieliśmy wówczas, że kierowane przez profesora Mariana Zembalę Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu było wielokrotnie nagradzane. Placówka zajmowała wielokrotnie I miejsce w rankingu "Rzeczpospolitej", a także uzyskała tytuł Najlepszego Szpitala - w kategorii kardiologia - w rankingu tygodnika Wprost.


- Profesor Marian Zembala nie lubi narzekania, załamywania rąk. Ma tyle optymizmu, że trudno w jego obecności nie wierzyć w sukces reformy. Zawsze przedkładał pragmatyzm oraz podejście systemowe nad rozwiązania o charakterze doraźno-politycznym - pisaliśmy w uzasadnieniu nagrody.


Profesor dziękując powiedział wówczas m.in.: - Dziękuję w imieniu wszystkich tych, którzy podobnie jak ja uważają, że można być jednocześnie dobrym lekarzem i dobrym menedżerem. Proszę, nie ulegajcie ani doraźnym wpływom politycznym, ani "tsunami" w mediach. Reformujmy ochronę zdrowia.

Jeden z "Bogów"
Prof. Marian Zembala jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich kardiochirurgów i autorytetem w tej dziedzinie medycyny. W 1985 r. i następnych latach był jednym z asystentów prof. Zbigniewa Religi w czasie, gdy Religa przeprowadzał pierwsze przeszczepienia serca w zabrzańskiej Klinice Kardiochirurgii ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej.

Obok prof. Zbigniewa Religi, prof. Andrzeja Bochenka oraz doc. Romualda Cichonia jest jednym z bohaterów głośnego fabularnego filmu "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Prof. Marian Zembala studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, pracował potem w tamtejszej Klinice Chirurgii Serca. W latach 80. odbywał staże m.in. w Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. W klinice uniwersytetu w Utrechcie był inicjatorem projektu dot. współpracy w zakresie bezpłatnego leczenia polskich dzieci z ciężkimi, wrodzonymi wadami serca oraz szkolenia polskiego personelu. W efekcie m.in. w Utrechcie zoperowano ponad 500 dzieci z Polski.

Dokonania i marzenia profesora
W 1990 r. po kolejnym stażu naukowym w Niemczech Zembala powrócił do Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie zajął się programem transplantacji serca, serca i płuc. Jako pierwszy w Polsce wprowadził mapping śródoperacyjny oraz operacyjne leczenie napadowego częstoskurczu komorowego w chorobie niedokrwiennej serca. Pierwszy w Polsce zastosował też u chorego obie tętnice piersiowe-wewnętrzne w chirurgicznym leczeniu choroby niedokrwiennej serca.

W latach 90. odbywał kolejne zagraniczne staże naukowe. W 1997 r. wykonał pierwszą w Polsce transplantację pojedynczego płuca. Od 1999 r. jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kierując od 1993 r. Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu angażował się m.in. w rozwój i rozbudowę ośrodka, którego siedziba przez lata mieściła się w starym, ciasnym obiekcie, zaadaptowanym przed 40. laty budynku dawnej przychodni zdrowia.

Od 1997 r. członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, a od 2011 r. przewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 1997-1999 prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Podczas tegorocznego Dnia Transplantacji prof. Zembala mówił: - Gdyby złota rybka zapytała nas, jakie mamy marzenie, odpowiedzielibyśmy: fundamentem jest donacja. Wiele w Polsce udało się zrobić w zakresie zmiany świadomości, ale trzeba o tym przypominać cały czas, aby nie marnować możliwości pozyskania narządów do przeszczepów.

Pochodzi z Krzepic k. Częstochowy. Mieszka w Tarnowskich Górach. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum