Prof. Marian Zembala: 1 i 2 listopada pozostańmy w domach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2020 09:37

Dobrze, że ta jaskółka się pojawiła - tak dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, były minister zdrowia prof. Marian Zembala skomentował niedzielne dane Ministerstwa Zdrowia, które pokazują spadek liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem w porównaniu z dniem poprzednim.

Prof. Marian Zembala: 1 i 2 listopada pozostańmy w domach
Prof. Marian Zembala Fot. PTWP

Do tej pory najwyższy dzienny bilans zakażeń zanotowano w sobotę, 10 października. Wtedy resort przekazał raport o kolejnych 5 300 zdiagnozowanych chorych na COVID-19. Podana w niedzielę liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażeń, tj. 4 178, jest o 1 122 niższa niż dane z soboty.

Jak podkreślił prof. Zembala w TVP Info, "dobrze, że ta jaskółka - czyli spadek nowych zachorowań w ciągu jednego dnia - się pojawiła". - Druga dobra jaskółka, a raczej decyzja, którą premier stanowczo wprowadził, to zdecydowane, stanowcze stanowisko: w całym kraju jest strefa żółta, wszyscy musimy nosić maski, z rozwagą i roztropnością podchodzić do walki o życie i zdrowie - stwierdził.

Poinformował też, że do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w sobotę przyjęto "trzynaścioro chorych, w tym aż dziewięcioro z ostrym zespołem wieńcowym". - Mimo trwającej, agresywnej pandemii leczymy chorych z zawałem serca, zagrażającą życiu arytmią, ciężkimi wadami serca - zaznaczył prof. Zembala.

Zdaniem byłego ministra zdrowia w strategii walki z koronawirusem należy zachować dynamikę oceny i postaw. - Jeżeli problem będzie narastał lawinowo, musimy być na to przygotowani, będą pojawiać się nowe restrykcje - powiedział.

Zachęcił także, by 1 i 2 listopada pozostać w domach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum