Prof. Marczyńska: możliwy krótszy odstęp między drugą a trzecią dawką

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP22 listopada 2021 07:41

Prof. Magdalena Marczyńska po spotkaniu Rady Medycznej z premierem stwierdziła, że istnieje możliwość podania trzeciej dawki wcześniej niż 6 miesięcy po podstawowym szczepieniu.

Będzie możliwe szybsze szczepienie trzecią dawką. Fot. Shutterstock
  • W niedzielę 21 listopada, miało miejsce spotkanie Rady Medycznej z premierem. Rozmowa dotyczyła m.in. problemów z wydolnością służby zdrowia
  • Jak zaznaczyła prof. Magdalena Marczyńska, w najbliższych tygodniach wzmocni się polityka państwa wobec pandemii. Będą wzmocnione działania proszczepienne
  • Ekspertka wyjaśniła także, że będzie możliwość przyjęcia trzeciej dawki wcześniej niż po 6 miesiącach. "Najpewniej będzie to możliwość skrócenia tego okresu do pięciu miesięcy"

Działania rządu wobec pandemii

Jak przekazała PAP prof. Marczyńska, rozmowa z premierem w niedzielny wieczór dotyczyła m.in. braku wydolności służby zdrowia. Eksperci mówili o konieczności zmieniania kolejnych oddziałów w covidowe, braku miejsc na pulmonologii czy neurologii.

- W kolejnych tygodniach polityka państwa w walce z epidemią ma być taka, aby wzmocnić jeszcze bardziej działania proszczepienne, egzekwować zasadę DDM i nakładać kary m.in. za brak noszenia maseczek tam, gdzie jest to wymagane. Ma być wystawianych więcej mandatów za złamanie tych przepisów, ma być wzmocnione egzekwowanie przestrzegania tych zasad - wskazała prof. Marczyńska.

W przyszłym tygodniu ma zostać wydany komunikat, który umożliwi najprawdopodobniej podawanie trzeciej dawki szczepionki wcześniej niż po upływanie sześciu miesięcy od szczepienia podstawowego. "Najpewniej będzie to możliwość skrócenia tego okresu do pięciu miesięcy. Ta zmiana ma być lada moment" - przekazała.

- W najbliższych tygodniach nie należy oczekiwać zmiany polityki państwa wobec obecnej fali zachorowań na COVID-19 - powiedziała PAP prof. Marczyńska.

Eksperci z Rady Medycznej wyrazili solidarnie swoją nadzieję, że posłowie zasiadający w Sejmie - bez względu na ugrupowania polityczne - poprą przepisy ustawy pozwalające pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

- Mamy nadzieję, że w tej sprawie zwycięży rozsądek - dodała członkini Rady Medycznej. 

Czytaj: Późne skutki COVID-19 potęgują się wraz z kolejnymi falami pandemii. Występują nawet po roku od zachorowania

Szczepienia pracowników. Kolejne kraje dają pracodawcom możliwość sprawdzania statusu zaszczepienia zatrudnionych

 

 

Stabilna sytuacja w szpitalach

21 listopada gościem TVP Info był minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że na razie sytuacja w szpitalach jest stabilna.

- To, że mamy informacje, że zajętość (miejsc) wynosi 80 procent, to nie jest zła informacja. To znaczy, że wojewodowie, dla których wielkie ukłony za ogromny wysiłek w czasie pandemii, po prostu dobrze zarządzają - ocenił Niedzielski.

Pytany, czy Polsce grozi wprowadzenie lockdownu, tak jak ma to miejsce w Austrii, podkreślił, że jest to bardzo trudna decyzja. Zwrócił uwagę na skalę protestów, która pojawia się w Holandii lub Austrii.

- To są naprawdę bardzo poważne reakcje społeczne, z którymi również trzeba się liczyć - powiedział.

Czytaj: Niedzielski: sytuacja w szpitalach jest stabilna. "To, że zajętość wynosi 80 proc., to nie jest zła informacja"

Pandemia niezaszczepionych. "Większość z nich nie szczepi się na własne życzenie"

Od 22 listopada Austria wprowadza całkowity lockdown

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum