Radio Zet, onet, MAK/Rynek Zdrowia | 07-03-2021 16:26

Prof. Maksymowicz: szczepionka Sputnik V? To nie jest gorszy produkt niż ropa naftowa z Rosji!

Zdaniem prof. Wojciecha Maksymowicza, posła z klubu PiS, polski rząd powinien kupić rosyjską szczepionkę Sputnik V. Europejska Agencja Leków rozpoczęła już przyspieszoną ocenę tego preparatu.

Prof. Wojciecha Maksymowicz; FOT. PTWP

Szczepionka Sputnik V już niebawem może trafić do państw Unii Europejskiej. Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w czwartek (4 marca), że jej Komitet ds. Leków rozpoczął przyspieszoną ocenę szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19, opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei - przypomina Radio Zet.

EMA oceni zgodność rosyjskiego preparatu z normami UE w zakresie skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. EMA podała, że Sputnik V składa się z dwóch różnych wirusów należących do rodziny adenowirusów, Ad26 i Ad5. Zostały one zmodyfikowane tak, aby zawierały gen do wytwarzania białka wypustek SARS-CoV-2; nie mogą rozmnażać się w organizmie i nie wywołują chorób.

Czy Szczepionka Sputnik V trafi do Polski? W ocenie prof. Wojciecha Maksymowicza, neurochirurga, byłego ministra zdrowia, a obecnie j posła z partii Porozumienie (klub PiS), polski rząd "już od dawna powinien się o to starać".

- Rozumiem, że są obiekcje co do krajów pochodzenia, ale na Boga Ojca, nie jest to gorszy produkt niż ropa naftowa z Rosji - stwierdził poseł w rozmowie z Onet.pl.

Prof. Maksymowicz stwierdził, że polski rząd powinien sprawdzać szczepionki spoza Unii Europejskiej, produkowane w Chinach i Rosji.

Więcej: onet.pl