Prof. Kuczyński: zarzuty ministra Gowina to poważny problem międzynarodowy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2013 10:39

Prof. Waldemar Kuczyński, wiceprzewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jest oburzony tezą Jarosłąwa Gowina, który zasugerował w jednym z wywiadów, że niemieccy naukowcy importują embriony z Polski i na nich przeprowadzają eksperymenty - donosi Gazeta Wyborcza.

Prof. Kuczyński: zarzuty ministra Gowina to poważny problem międzynarodowy
Takie praktyki zasugerował Jarosław Gowin, komentując sprawę doniesienia szefa poznańskiej kliniki o rzekomym niszczeniu embrionów in vitro przez poprzednich właścicieli kliniki, powiedział, że te embriony mogły być przedmiotem handlu. Gowin stwierdził, że w Niemczech nie wolno przeprowadzać eksperymentów naukowych na embrionach niemieckich. Naukowc importują więc je m.in. z Polski i na takich przeprowadzają eksperymenty.

Prof. Waldemar Kuczyński stwierdza, że gdyby tak było, to naukowcy łamaliby niemieckie prawo. Jak podkreśla profesor minister powiedział nieprawdę: że prawo niemieckie nie dopuszcza eksperymentowania na zarodkach niemieckich, tylko na importowanych. Prawo niemieckie nie pozwala eksperymentować na żadnych zarodkach, a tylko na embrionalnych komórkach macierzystych sprowadzanych spoza Niemiec.

W najbliższych dniach Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Towarzystwo Medycyny Rozrodu wystosuje list do swoich odpowiedników w Niemczech o wyjaśnienie, czy ośrodki niemieckie zakupują embriony w Polsce i jakie prowadzą na nich eksperymenty.

Więcej:  wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum