Prof. Kucharz: o zdrowie często zaczynamy dbać zbyt późno

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2018 19:55

Potrzebna jest nam zmiana myślenia o zdrowiu. Warto byśmy pamiętali, że zdrowie jest dobrem, o którym sami decydujemy a nie czymś co dają nam lekarze - mówi prof. Eugeniusz J. Kucharz, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Reumatologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

Prof. Kucharz: o zdrowie często zaczynamy dbać zbyt późno
Prof. Eugeniusz Kucharz. Fot. PTWP/Michał Oleksy

Jak zauważa prof. Eugeniusz J. Kucharz, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Reumatologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, w chorobach przewlekłych największego znaczenia nabiera współdziałanie chorego z lekarzem.

- To ukierunkowane przez lekarza postępowanie chorego decyduje o wynikach leczenia choroby przewlekłej. A jest to tryb życia, właściwe zażywanie leków, wykonywanie planowych wizyt kontrolnych, czy samobadanie polegające na zwracaniu uwagi na objawy sygnałowe pogarszającego się stanu zdrowia - tłumaczy prof. Eugeniusz Kucharz.

Jak dodaje, współpraca pacjenta z lekarzem wymaga zaufania. - Z pewnym smutkiem obserwuję upadające zaufanie do lekarzy, co czasami jest napędzane przez wybrane, jednostkowe sensacje. Również przez oczekiwanie pacjentów, że zdrowie ich ciał można naprawić tak jak samochód. Niestety, my mamy bardzo mało części zamiennych dla naszego ciała - mówi obrazowo profesor.

Prof. Kucharz zauważa, że wśród społeczeństwa w młodym wieku nadal daje się dostrzec postawę dotyczącą zdrowia, iż "będę się martwił o zdrowie, jak będę miał 40, 50 lat".

*Wypowiedź zarejestrowana 11 października br. podczas spotkania Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum