Prof. Kaźmierczak: pacjentów z niewydolnością serca będzie coraz więcej

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 23 września 2017 10:22

Kardiolodzy podkreślają, że w Polsce jak najszybciej powinny zacząć się prace nad założeniami, a następnie wdrażaniem narodowego programu leczenia niewydolności serca. Dlaczego potrzebny jest taki dokument? Na to pytanie odpowiada prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej Kliniki Kardiologii PUM.

Prof. Kaźmierczak: pacjentów z niewydolnością serca będzie coraz więcej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Niewydolność serca jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nim już od 300 do 400 tys. osób. A tych pacjentów będzie przybywać. Paradoksalnie, jest to m.in. efekt tego, że coraz lepiej leczymy choroby serca, wydłuża się tym samym wiek pacjentów - mówi prof. Jarosław Kaźmierczak.

Dodaje: - Oczywiście coraz lepiej leczymy także inne choroby, które doprowadzać mogą od niewydolności serca, na przykład cukrzycę, choroby nerek, czy choroby onkologiczne.

Czytaj także: Kardiolodzy: potrzebny narodowy program leczenia niewydolności serca

- Leczenie osób z niewydolnością serca to nie tylko poważne wyzwanie epidemiologiczne, ale także logistyczne i finansowe. W Polsce brakuje pełnego systemu opieki nad tymi chorymi. To jeden z powodów, dla których są oni zbyt często hospitalizowani, co z kolei skutkuje wyższymi kosztami leczenia - podkreśla prof. Kaźmierczak.

Nagranie zarejestrowane podczas XXI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (Katowice, 21-23 września 2017 r.)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze