Prof. Jassem: nie mamy tyle środków ochrony, by skierować je do komisji wyborczych

Autor: KL,TVN/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 19:23

10 maja nie będzie lepszej sytuacji  w kraju i niż obecnie w najlepszym wypadku będzie wyglądało to tak jak teraz. Dlatego skierowałem apel do prezydenta i premiera o zmianę terminu wyborów prezydenckich. Nie można stawiać na szali zdrowia całego narodu i te wybory trzeba przełożyć - mówi prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Jacek Jassem: - Zorganizowanie skutecznej ochrony przed zakażeniem dla 300 tysięcy członków komisji wyborczej przekracza aktualne możliwości naszego państwa. Fot. PTWP

Profesor Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w poniedziałek (30 marca) na antenie TVN 24 podkreślał, że nie można zaplanowanych na 10 maja wyborów przeprowadzić za wszelką cenę. - Pod apelem w tej sprawie podpisało  się 540 naukowców, lekarzy i innych specjalistów związanych ze służbą zdrowia.  Myślę, że nasze zdanie popiera też minister zdrowia i być może mój apel pozwoli mu przekonać premiera, by wybory zostały przełożone - komentował profesor.

Specjalista podkreślił, że w obecnej sytuacji planowane wybory prezydenckie stwarzałyby ogromne ryzyko zarówno dla członków komisji wyborczych, jak i wszystkich wyborców. 

Profesor zwrócił uwagę, że zorganizowanie skutecznej ochrony przed zakażeniem dla 300 tysięcy członków komisji wyborczej przekracza aktualne możliwości naszego państwa. - Już teraz w szpitalach brakuje maseczek nie wyobrażam sobie, by w tej sytuacji miały one trafić do członków komisji. 

- Służba zdrowia jest w tej chwili na pierwszej linii i na nas leży odpowiedzialność za  zdrowie i życie Polaków . Jeżeli my wypadniemy - zachorujemy - to nie wiem kto przejmie tą odpowiedzialność. Zróbmy wszystko, aby wszystkie siły i środki ochrony zdrowia skierować do służby zdrowia - podkreślał. 

Profesor pytany o pismo wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko w sprawie zakazu wypowiadania się konsultantów medycznych publicznie  zaznaczył, że ma  wątpliwości czy stan prawny pozwala na zamknięciu ust konsultantom. W jego opinii to posunięcie decydentów było nadmierne. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum