Prof. Jasiński na HCC Online o bezpieczeństwie prawnym lekarzy: potrzebne zobiektywizowane wyniki

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2020 17:33

- Bardzo ważna jest obiektywizacja wyników operacji. Nie można tylko stwierdzić, że śmiertelność wynosi 5 proc., to musi być skorygowane do ryzyka operacji - mówił prof. Marek Jasiński, kierownik Kliniki Chirurgii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu podczas sesji ‘’Bezpieczeństwo wykonywania zawodu lekarza i pielęgniarki’’ w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC Online).

Prof. Jasiński na HCC Online o bezpieczeństwie prawnym lekarzy: potrzebne zobiektywizowane wyniki
Prof. Marek Jasiński, kierownik Kliniki Chirurgii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu: - Bardzo ważna jest obiektywizacja wyników operacji.

Prof. Marek Jasiński przypomniał, że pod koniec lat 90. w Stanach Zjednoczonych zostały opublikowane wyniki kardiochirurgii, które przyporządkowały określone powikłania np. śmiertelność poszczególnym kardiochirurgom. W efekcie zmniejszyła się ilość wykonywanych tzw. trudnych operacji. Pacjenci do ryzykownych procedur byli przekierowywani do ośrodków, których wyniki nie były rejestrowane w sposób upubliczniony.

- Dochodziło do bardzo niekorzystnego zjawiska polegającego na unikaniu pewnych procedur przez chirurgów. Trudno jest się temu dziwić, kiedy w sposób bezkrytyczny i medialny prezentowano te wyniki. Dlatego tak ważne jest stworzenie parasola ochronnego, którego podstawą jest obiektywizacja wyników - mówił kardiochirurg.

Prof. Jasiński zwrócił uwagę, że co innego oznacza śmiertelność na poziomie 5 procent dla bardzo prostej operacji, a co innego dla bardzo skomplikowanej reoperacji.

Wskazał, że w kardiochirurgii opracowany został system skali ryzyka - każda operacja została dokładnie oceniona pod względem ryzyka. Obiektywizacja wyniku - w opinii szefa Kliniki Chirurgii Serca w UCK we Wrocławiu - gwarantuje lekarzom prawdziwy, a nie sztuczny parasol ochronny.

Drugim ważnym element, jeśli chodzi o strategię budowania bezpieczeństwa, są jego zdaniem rejestry. Jak przypomniał, że w Polsce w 2006 r. powstał Krajowy Rejestr Operacji Kardiochirurgicznych.

Przy jego tworzeniu zastosowano zasady, które obiektywizują i zapobiegają unikaniu pewnych operacji.

- To obligatoryjny udział wszystkich specjalistów, wprowadzenie do rejestru wszystkich operacji, określenie wszystkich operacji i ich wyników w zależności od skali ryzyka. Co roku ten rejestr jest publikowany. Znajduje się on w spektrum audytu wewnętrznego całego środowiska kardiochirurgicznego. Podstawą postawy ''no penalty'' jest to, że pochodzimy do oceny nie pojedynczych kardiochirurgów, ale całego ośrodka. W konsekwencji jesteśmy w stanie podjąć się skomplikowanych procedur - wyjaśniał prof. Jasiński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum