Prof. Jan Styczyński powołany do Krajowej Rady Transplantacyjnej

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia09 listopada 2022 14:30

Minister zdrowia powołał profesora Jana Styczyńskiego do Krajowej Rady Transplantacyjnej na kadencję 2022-2026. Prof. Styczyński jest m.in. kierownikiem Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Prof. Jan Styczyński powołany do Krajowej Rady Transplantacyjnej
Prof. Jan Styczyński. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
  • Minister zdrowia powołał profesora Jana Styczyńskiego do Krajowej Rady Transplantacyjnej na kadencję 2022-2026
  • Krajowa Rada Transplantacyjna doradza ministrowi zdrowia i opiniuje dokumenty związane z procedurami transplantacyjnymi
  • Prof. Styczyński jest Kierownikiem Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy

Prof. Styczyński w radzie transplantacyjnej

Minister zdrowia powołał profesora Jana Styczyńskiego do Krajowej Rady Transplantacyjnej na kadencję 2022-2026. Prof. Styczyński jest m.in.  kierownikiem Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. O powołaniu poinformowała uczelnia.

Krajowa Rada Transplantacyjna doradza ministrowi zdrowia i opiniuje dokumenty związane z procedurami transplantacyjnymi m.in. wnioski podmiotów, które ubiegają się o pozwolenie ministra zdrowia na czynności transplantacyjne; program z zakresu pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów; działalność transplantologiczną jednostek podległych, a także projekty aktów prawnych dotyczące transplantologii.

Rada prowadzi również działalność informacyjną na temat pozyskiwania komórek, tkanek i narządów, które mogą posłużyć do ratowania życia i zdrowia. Opracowuje także dla ministra zdrowia roczny raport z wynikami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów.

Prof. Styczyński to współtwórca i lekarz nadzorujący Oddział Transplantacji Szpiku Kostnego dla dzieci w Bydgoszczy. Wraz z zespołem, pierwszy w Polsce przeprowadził: transplantację haploidentyczną z poprzeszczepowym cyklofosfamidem, terapię allogenicznymi limfocytami cytotoksycznymi, terapię czynnikiem wzrostu keratynocytów u dzieci. To członek American Society of Hematology, European Blood and Marrow Transplantation Group (w tym członek Pediatric Diseases Working Party, Infectious Diseases Working Party), Sekretarz IDWP-EBMT 2010-2013 i 2013-2016; jedyny polski przedstawiciel w ECIL (European Conference on Infections in Leukemia) 2007-2009-2011-2013. Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Cytometrii Przepływowej, Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej (w tym członek: Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków oraz Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Transplantacji Komórek Krwiotwórczych).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum