Prof. Jacek Jassem: dziękują mi za ustawę antytytoniową, ale 10 lat temu dostawałem pogróżki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2017 14:11

To nie była walka z ludźmi, którzy palą, lecz z paleniem, które ich zabija. Jeden z dziennikarzy zarzucił mi faszyzm, pojawiły się argumenty, że przez tę ustawę załamie się polska gospodarka - wspomina w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, twórca ustawy o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych.

Prof. Jacek Jassem: dziękują mi za ustawę antytytoniową, ale 10 lat temu dostawałem pogróżki
Prof. Jacek Jassem Fot. PTWP

Prof. Jassem przyznaje, że choć obecnie spotyka się z podziękowaniami za ustawę antytytoniową, jeszcze 10 lat temu przeżywał trudne chwile. Wspomina, że gdy zaczął „mówić głośno” o tym, że trzeba wprowadzić zakaz palenia w miejscach publicznych, zrobił sobie sporą gromadkę wrogów i regularnie dostawał pogróżki. Dodaje, że producenci tytoniu robili wszystko, żeby nie doszło do przyjęcia ustawy.

Zaznacza, że jej napisanie zajęło mu kilka dni i nie było to nagłe olśnienie. W 2006 r. z jego inicjatywy odbyła się w Warszawie konferencja prasowa z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia - to wtedy profesor zaproponował wprowadzenie w Polsce ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych. Takie przepisy istniały już wówczas w Irlandii czy we Włoszech.

Podkreśla, że na szczęście nie był osamotniony - w pracach wsparło go grono ekspertów i sporo parlamentarzystów. Projekt został przyjęty przez Sejm 15 listopada 2010 r.

Prof. Jassem pytany, czy ma obecnie poczucie wygranej, odpowiada, że tak. Jak zauważa, w 2009 r. paliło w Polsce 35 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet. Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego obecnie pali 31 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet, i ta liczba się zmniejsza. Co najważniejsze, w porównaniu z 2009 r. mamy obecnie prawie dwukrotnie mniej młodych palaczy.

We Włoszech po roku od wprowadzenia takiego zakazu liczba nałogowców zmniejszyła się aż o 8 proc., w Irlandii - o 10 proc., a w Norwegii - o 14 proc - konstatuje GW.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum