Polsat News, MAK/Rynek Zdrowia | 22-03-2021 22:53

Prof. Horban: przekroczymy w ciągu dnia 30 tys. zakażeń, zamykamy Polskę

Jeśli przekroczymy 30 tysięcy zakażeń w ciągu dnia, to pora zacząć się bać, więc trzeba zrobić wszystko, by tej liczby nie przekraczać - powiedział prof. Andrzej Horban.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19; FOT. Screen/PTWP

  • Dobowa liczba 30 tysięcy zakażeń koronawirusem może zostać przekroczona w tym lub następnym tygodniu - uważa prof. Andrzej Horban
  • Ponowił apel "o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad: dystans, maseczki, nie gromadźmy się"
  • Jeżeli w Polsce przekroczona zostanie dzienna liczba 30 tys. zakażeń możliwy jest całkowity lockdown

- Zaczynamy poważnie rozmawiać na temat, czy przygotowywać się do zamknięcia Polski - mówił w poniedziałek w Polsat News prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

Całkowity lockdown tuż-tuż

W jego opinii dobowa liczba 30 tysięcy zakażeń koronawirusem może zostać przekroczona w tym lub następnym tygodniu. - Jeżeli do tego dojdzie, w Polsce możliwy jest całkowity lockdown, w tym zamknięcie kościołów - dodał.

Zdaniem prof. Horbana, głównym celem jest teraz "utrzymanie drożności jednostek służby zdrowia, a one pracują na skraju możliwości". - Ponawiamy apel o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad: dystans, maseczki, nie gromadźmy się - powiedział.

- Dwa tygodnie temu wprowadziliśmy obostrzenia w dwóch województwach narażonych na wzrost liczby chorych. Ona po dwóch tygodniach przestała rosnąć w dramatyczny sposób. Nasze obawy rodzi zwłaszcza ta notowana na Mazowszu i na Śląsku - przyznał prof. Horban.

Realny scenariusz

Prowadząca program "Gość Wydarzeń" Dorota Gawryluk zapytała, czy od niedzieli "wszystko będzie w Polsce zamknięte". Zdaniem prof. Horbana, "to możliwe, jeśli w środę czy czwartek zbliżymy się do liczby wyraźnie przekraczającej 30 tysięcy zakażeń".

- Wówczas to będzie nie tylko potencjalny, ale i realny scenariusz - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19.