Prof. Horban: na początku pandemii grzecznie siedzieliśmy w domach. Teraz nawet nie nosimy masek. Opamiętajmy się!

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia25 listopada 2021 08:13

Koronawirus. - Tam, gdzie ludzie się szczepią, tam ludzie nie umierają. Dlatego jako Rada Medyczna cały czas rekomendujemy nakłanianie do szczepień, zachęcanie do przyjmowania trzeciej dawki - mówi prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban:  na początku pandemii grzecznie siedzieliśmy w domach. Teraz nawet nie nosimy masek. Opamiętajmy się!
Koronowirus w Polsce. Wiosną 2020 r. "wszyscy grzecznie siedzieliśmy w domach, były puste ulice". FOT. PTWP
  • Koronawirus w Polsce. Już dziś w co piątym powiecie należałoby wprowadzić dodatkowe obostrzenia, ze względu na duża liczbę zakażeń - powiedział prof. Andrzej Horban
  • Jego zdaniem wprowadzanie dodatkowych ograniczeń dla osób niezaszczepionych nie będzie w Polsce skuteczne
  • - Jeżeli ludzie w Polsce się nie opamiętają i nie zaszczepią się, trzeba będzie wprowadzić lockdown - zaznaczył

"Obowiązkowe szczepienia to ostateczność"

- Jesteśmy zdziwieni, że - na szczęście niewielka - grupa lekarzy, wbrew naszym zaleceniom nie pyta pacjentów czy się szczepili przeciwko COVID-19. Cały czas obowiązuje zasada dystans, maseczka, dezynfekcja - zaznaczył prof. Andrzej Horban, specjalista chorób zakaźnych i szef Rady Medycznej przy premierze w czwartkowej (25 listopada) rozmowie w TVN24.

- Codziennie pracuję na oddziale covidowym. Niestety, około 80 proc. pacjentów na nasze pytania, czy się szczepili, odpowiadają, że nie. Powodów, które podają, nie chcę przytaczać - dodał.

- Połowa krajów w Europie zastanawia się czy wprowadzić obowiązkowe szczepienia. To jednak jest ostateczność. Jeżeli ludzie w Polsce ludzie się nie opamiętają i nie zaszczepią się, w regionach kraju, w których jest najwięcej zakażeń trzeba będzie wprowadzić lockdown - dodał prof. Horban.

Czytaj też: Posłowie rozmawiali o weryfikacji szczepień, ale projektu w Sejmie wciąż nie ma

Zaszczepieni uczniowie nie będą musieli odbywać kwarantanny. Dyrektor szkoły: to może utrudnić naszą pracę

Czwarta fala. "W krajach, gdzie społeczeństwo się szczepi, ludzie nie umierają"

Prof. Andrzej Horban w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 przyznał, że obecnie 20 proc. powiatów w Polsce kwalifikuje się do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Jednak, zdaniem szefa Rady Medycznej przy premierze, wprowadzanie ograniczeń dla osób niezaszczepionych nie będzie w naszym kraju skuteczne.

- Przecież pandemia nie trwa od wczoraj - powiedział i przypomniał, że podczas pierwszej fali zakażeń, wiosną 2020 roku „wszyscy grzecznie siedzieliśmy w domach, były puste ulice”. - A dziś połowa społeczeństwa nie nosi maseczek w miejscach, gdzie należy to robić, nie są sprawdzane paszporty covidowe w miejscach masowych spotkań - stwierdził specjalista.

- W krajach, gdzie społeczeństwo się szczepi, ludzie nie umierają. Dlatego jako Rada Medyczna cały czas rekomendujemy nakłanianie do szczepień, zachęcanie do przyjmowania trzeciej dawki. Bardzo prosimy też wszystkich lekarzy, by pytali swoich pacjentów czy się szczepili - apelował prof. Andrzej Horban.

Czytaj też: Horban: nie wiadomo, czy przeciw COVID-19 będziemy musieli szczepić się co roku

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum