Radio Zet/Rynek Zdrowia | 23-10-2020 09:25

Prof. Horban: możliwe "usadzenie starszych ludzi w domach"

Prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, główny doradca premiera ds. walki z epidemią koronawirusa na antenie Radia ZET mówił, że premier ogłosi coś ''co by przypominało usadzenie ludzi starszych w domu''.

Jak mówił na antenie Radia Zet prof. Andrzej Horban obecnie dla systemu są problemem osoby starsze i przewlekle chorzy. Fot. Archiwum

- Jest prośba, żeby ludzie po 70. czy 65. roku życia, jeżeli nie muszą (wychodzić) dla celów zawodowych, żeby grzecznie siedzieli w domach, zorganizowali sobie dostawę żywności - jeżeli nie, to ośrodki pomocy społecznej pomogą - mówił profesor.

W piątek ( 23 października) mają być ogłoszone nowe obostrzenia w związku z sytuacja epidemiczną. Jak mówił na antenie Radia Zet prof. Andrzej Horban obecnie dla systemu są problemem osoby starsze  i przewlekle chorzy.

- Ci ludzie są narażeni na ciężki przebieg choroby, który potem zmusza nas do położenia takiego człowieka do szpitala - mówił specjalista.

Nieoficjalnie wiadomo, że wśród nowych obostrzeń planowane jest ograniczenie młodzieży i osobom starszym możliwości przemieszczania się. Profesor pytany, czy wobec seniorów wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domu? Przyznał, że nie zakaz.

- Ale ludzie są rozsądni i dzisiaj premier ogłosi coś, co by przypominało usadzenie ludzi starszych w domach - dodał.

Więcej: radiozet.pl