PAP/Rynek Zdrowia | 12-11-2020 09:31

Prof. Horban: jeśli liczba zakażeń pozostanie na poziomie poniżej 30 tys. służba zdrowia wytrzyma

Jeżeli będziemy mieli liczbę rozpoznanych zakażeń poniżej 30 tys., to służba zdrowia wytrzyma - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Ocenił, że gdy będziemy stosowali się do zasad, mamy przed sobą 3-4 miesiące rozprzestrzeniania się infekcji.

Prof. Andrzej Horban Fot. Twitter

W środę Ministerstwo Zdrowia informowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 25 tys. 221 osób.

Prof. Horban zaznaczył na antenie TVN24, że w przypadku wprowadzenia pełnego zamknięcia, tak jak to było na wiosnę, a co z kilku powodów jest obecnie niemożliwe, być może liczba zakażeń spadłaby w ciągu jednego miesiąca. Według Horbana "cały czas system balansuje teraz pomiędzy wydolnością systemu ochrony zdrowia (...), a możliwościami gospodarki".

- Mamy poniżej 25-30 tys. zdiagnozowanych przypadków dziennie. To jest oczywiście olbrzymia liczba, ale mam wrażenie, że ochrona zdrowia będzie panowała nad tą epidemią na tyle, na ile to możliwe - ocenił Horban. Dodał, że problem zacznie się w sytuacji dużego wzrostu liczby zachorowań.

Jeśli chodzi o szczepionkę, prof. Horban jest zdania, że będzie ona dostępna dla wszystkich dopiero wiosną. Tymczasem, jak przypomniał, tygodniowo ujawnianych jest ponad 150 tys. przypadków zakażeń. - Jeżeli założymy, że podatność w społeczeństwie jest rzędu 60 proc., a być może nawet i 80 proc., to oznacza, że 60, czy 80 proc. społeczeństwa zachoruje - ocenił profesor.

Jak powtórzył, jeżeli nie ma szczepionki, to jedyną metodą jest ochrona przed rozprzestrzenieniem w postaci tzw. interwencji niefarmakologicznych: maski i dystans.