Prof. Hermanowski: inwestycje w zdrowie pomagają gospodarce

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2010 15:07

Coraz droższe technologie medyczne, większa efektywność terapii i postępujący wzrost wydatków na leczenie - to, zdaniem ekspertów, przyszłość polskiego i światowego systemu ochrony zdrowia.

Prof. Tomasz Hermanowski z Zakładu Farmakoekonomiki Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

- Będziemy stosować coraz bardziej nowoczesne i drogie technologie medyczne, ale nie należy patrzeć tylko na cenę, ale także efektywność. Dzięki nim uzyskamy lepsze efekty lecznicze, a to da nam w rezultacie oszczędności – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Tomasz Hermanowski z Zakładu Farmakoekonomiki Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To inwestycja w kapitał zdrowotny, jeden z czynników wzrostu gospodarczego. - Tego typu wydatki umożliwiły na przykład przedłużenie wieku, w którym się przechodzi na emeryturę w Niemczech o dwa lata – dodaje profesor.

Według prof. Hermanowskiego wydatki na leczenie w następnych latach będą rosły, tak jak w każdym kraju rozwiniętym. - W USA przemysł medyczny odgrywa już rolę motora wzrostu gospodarczego, tak jak kiedyś motoryzacyjny czy hutniczy.

Najczęstszą przyczyną pobytów w szpitalu są m.in. skutki chorób układu krążenia: choroby serca i udary mózgu. - Oprócz tego warto zadać sobie zadać pytanie, ile hospitalizacji jest w ogóle uzasadnionych. Dlaczego do szpitala trafiają pacjenci, którzy powinni być leczeni przez lekarza rodzinnego? – pyta prof. Tomasz Hermanowski.

Reforma służby zdrowia i postawienie na lekarzy rodzinnych dało w efekcie 40-procentowy wzrost hospitalizacji. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej otrzymuje roczną stawkę kapitacyjną na jednego pacjenta zapisanego do tego lekarza. Musi z niej pokryć również koszty zleconych przez siebie badań. – Jak pacjent generuje zbyt duże koszty, to łatwiej przerzucić jego leczenie na barki kogoś innego, czyli szpitala – opisuje prof. Hermanowski.

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, najdroższe jest leczenie szpitalne i pomoc doraźna, a mężczyźni w wieku 40-50 lat umierają w Polsce zdecydowanie częściej niż w innych krajach rozwiniętych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum