Prof. Gut: spadek zakażeń pod koniec tygodnia oznaczałby możliwość strefowego poluzowania obostrzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2021 08:39

Mamy obecnie w Polsce stabilizację zakażeń. Jeżeli pod koniec tygodnia dane pokażą ich spadek, można będzie przejść do strefowego - nie ogólnokrajowego - poluzowania restrykcji - ocenia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Prof. Gut: spadek zakażeń pod koniec tygodnia oznaczałby możliwość strefowego poluzowania obostrzeń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania potwierdziły 2419 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, najmniej od października. Zmarło 38 chorych - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Prof. Gut zwrócił jednak uwagę, że dane te pochodzą z badań wykonanych w niedzielę, co nie jest miarodajne. - Sobota i niedziela nie są dniami, kiedy ludzie przychodzą do lekarzy, w związku z tym, liczba badań zawsze jest mniejsza - stwierdził wirusolog. - Czy mamy obecnie pewien spadek zachorowań na COVID-19, dowiemy się dopiero w czwartek, piątek - wskazał.

- Najlepszym wskaźnikiem są dane uśrednione z pięciu dni. W przypadku tego wirusa przyjmuje się dane z siedmiu dni, ponieważ cykl pomiędzy zakażeniem a ujawnieniem się choroby trwa ok. 6 dni - wyjaśnił prof. Gut.

Ocenił, że rezygnacja z lockdownu była dobra wówczas, kiedy było poniżej 1 tys. zakażeń w ciągu jednego dnia. - Doświadczenie bardzo szybko pokazało jednak, że zdejmowanie kolejnych obostrzeń spowodowało duży wzrost odsetka osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem - zwrócił uwagę prof. Gut.

Przyznał, że skutki strefowego poluzowania restrykcji w dużej mierze będą zależały od zachowania ludzi.

Magdalena Gronek - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze