Prof. Gut o obostrzeniach: można zastosować metodę Macrona, albo metodę włoską

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP17 listopada 2021 12:35

Eksperci apelują do rządu o wprowadzenie obostrzeń. - Albo można zastosować metodę Macrona - chcesz się napić kawy, to się zaszczep, bo nie wejdziesz do kawiarni albo metoda włoska - chcesz iść do pracy, to się zaszczep, inaczej będziesz na bezpłatnym urlopie - powiedział w środę wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Prof. Gut o obostrzeniach: można zastosować metodę Macrona, albo metodę włoską
Prof. Gut o obostrzeniach: można zastosować metodę Macrona, albo metodę włoską Fot. Shutterstock
 • 17 listopada mamy nowy tragiczny rekord czwartej fali! Zmarły 463 osoby, jest 24 239 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem
 • Nagły skok liczby potwierdzonych infekcji koronawirusem może wynikać z późniejszym terminem zgłaszania się osób zakażonych do lekarza, co jest związane z minionymi świątecznymi dniami - powiedział PAP w środę wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
 • Ekspert mówi też o obostrzeniach: - Albo można zastosować metodę Macrona - chcesz się napić kawy, to się zaszczep, bo nie wejdziesz do kawiarni albo metoda włoska - chcesz iść do pracy, to się zaszczep, inaczej będziesz na bezpłatnym urlopie 

Prof. Gut: Nagły skok oznacza, że część ludzi dopiero poszła do lekarza

W środę resort zdrowia podał, że badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu - 5084. Zmarły 463 osoby z COVID-19. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii.

W ocenie wirusologa prof. Włodzimierza Guta taka liczba zakażeń może być efektem przesunięcia - przez wolne listopadowe dni zakażone osoby opóźniały zgłoszenie się do lekarza.

- Nagły skok oznacza, że część ludzi dopiero poszła do lekarza, ale to sprzyja zgonom - wskazał. Przestrzegł, że im później zakażony zgłosi się, tym więcej osób zakaża, bo zgłoszenie wiąże się z izolacją. Jednocześnie zakażeni bardziej ryzykują swoim zdrowiem.

W ocenie prof. Guta, jeśli w Polsce będą przestrzegane obostrzenia, to jest szansa, że do grudnia fala zakażeń zacznie opadać.

Sprawdź: Prof. Zajkowska: czekamy na restrykcje. System jest na granicy wydolności

Koronawirus. 17 listopada mamy nowy tragiczny rekord czwartej fali! Zmarły 463 osoby

Obostrzenia? Można zastosować metodę Macrona, albo metodę włoską

Pytany o to, czy nie jest to czas na wdrożenie kolejnych obostrzeń stwierdził, że są one decyzją polityczną.

- Mówiąc uczciwie, jest to pewien wybór społeczeństwa, które po prostu nie chce się szczepić. Połowa się zaszczepiła, połowa nie chce - powiedział.

Przyznał, że jest kilka różnych wyjść z tej sytuacji.

- Albo można zastosować metodę Macrona - chcesz się napić kawy, to się zaszczep, bo nie wejdziesz do kawiarni albo metoda włoska - chcesz iść do pracy, to się zaszczep, inaczej będziesz na bezpłatnym urlopie - powiedział ekspert, nawiązując do restrykcyjnego podejścia do szczepień w krajach zachodniej Europy.

- Jeśli jednak społeczeństwo nie chce się zaszczepić, to w końcu osiągnięta zostanie zbiorowa odporność. Tylko koszty będą wysokie - ostrzegł prof. Gut.

Stwierdził, że wiele osób jest przekonanych nawet na łożu śmierci, że covidu nie ma albo że przechorowanie jest lepsze od szczepienia. "Jakie metody można zastosować do tych ludzi?" - spytał. Zwrócił jednocześnie uwagę na sytuację w Bułgarii i na Ukrainie, gdzie poziom wyszczepienia jest bardzo niski, a liczba zakażeń i zgonów zdecydowanie wyższa niż np. w Polsce.

Czytaj również: Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich

Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze