Prof. Gut: bez przestrzegania rygorów sanitarnych w galeriach, dojdzie do wzrostu zakażeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2021 14:06

Jeżeli nie będą przestrzegane rygory sanitarne, to będziemy mieli kolejny wzrost zakażeń - mówił PAP w sobotę (30 stycznia) wirusolog prof. Włodzimierz Gut odnosząc się do nowych danych resortu zdrowia o liczbie zakażeń Covid-19 i otwarciu od nadchodzącego poniedziałku sklepów w galeriach handlowych.

Prof. Gut: bez przestrzegania rygorów sanitarnych w galeriach, dojdzie do wzrostu zakażeń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia, wykryto 5 tys. 864 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej - 950 na Mazowszu; zmarły 303 osoby.

Jak zwrócił uwagę prof. Włodzimierz Gut, średnia liczba zakażeń nadal wynosi powyżej 5 tys. - Pojawia się kwestia, jak zachowają się ludzie w galeriach, bo to jest generalnie problem - podkreślił.

Zdaniem eksperta samo otwarcie sklepów w galeriach handlowych może nie mieć znaczenia dla wzrostu zakażeń.

- Podejrzewam, że reguły przez otwierających będą przestrzegane, ale czy będą przestrzegane przez tych, którzy przyjdą do galerii? Jeżeli nie, to będziemy mieli kolejny wzrost zakażeń - ocenił.

Pytany o zniesienie od poniedziałku w sklepach godzin dla seniorów, prof. Gut powiedział, że jest to grupa, która ma być jako pierwsza wyszczepiona, jeżeli się to spełni, w zasadzie nie będzie to miało większego znaczenia dla sytuacji epidemicznej.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w galeriach handlowych; zniesione zostaną godziny dla seniora.

W sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób, jest też wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum