Prof. Gut: Lekarze zniechęcający do szczepień powinni być wydaleni z zawodu

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP10 listopada 2021 15:30

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut: "jak słyszę o lekarzach, którzy zniechęcają do szczepień, to łapię się za głowę". - Oni powinni być wydalani z zawodu - przekonuje.

Prof. Gut: Lekarze zniechęcający do szczepień powinni być wydaleni z zawodu
Wirusolog prof. Włodzimierz Gut Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
 • Wirusolog prof. Włodzimierz Gut skomentował doniesienia o lekarzach zniechęcających do szczepień oraz fałszowaniu paszportów covidowych
 • "Jak słyszę o lekarzach, którzy zniechęcają do szczepień, to łapię się za głowę. Są także ci, którzy wystawiają fałszywe potwierdzenia szczepień"
 • Profesor wskazuje: Oni powinni być wydalani z zawodu, powinni odpowiadać z paragrafu za narażenie życia i zdrowia wielu osób.

Prof. Gut: Wirus ma w Polsce nadal w kim wybierać

Do świąt Bożego Narodzenia jest dość czasu, aby ludzie się opamiętali i zaszczepili — powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał jednak, że nie wierzy w taki scenariusz, więc okres ten może być w związku z epidemią COVID-19 bardzo trudny.

Średnia dobowa nowych zakażeń z ostatnich siedmiu dni w środę przekroczyła 14 tysięcy. Z kolei ostatniej doby potwierdzono 18 550 przypadków zakażenia. Pytany o aktualne dane epidemiczne prof. Gut podkreślił, że nie ma co liczyć na to, iż wyczerpie się szybko liczba osób podatnych na zakażenie.

W Polsce zaszczepionych jest 20 milionów osób. Do tego trzeba dodać parę milionów, które przeszły COVID-19. Wirus ma jednak nadal w kim wybierać, więc idziemy do odporności stadnej modelem bardzo kosztownym, jeżeli chodzi o liczbę zgonów"- ocenił.

Jego zdaniem, liczba osób uodpornionych chroni służbę zdrowia przed kryzysem i przepełnieniem szpitali. Nie oznacza jednak, że sytuacja nie będzie w kolejnych tygodniach trudna.

Czytaj: Nowe limity dla strefy czerwonej i żółtej. Po ich przekroczeniu będą obostrzenia?

Leczą wlewami wody utlenionej i witamin. RPP grozi karą do 500 tys. zł

"W okresie Świąt Bożego Narodzenia zakażeń nadal będzie dużo"

- To nie jest tak, że dojdziemy do szczytu fali i szybko liczby zakażeń zaczną spadać. One dość długo będą utrzymywać się na wysokim poziomie, bo nie stosujemy silnych obostrzeń. Dlatego w okresie Świąt Bożego Narodzenia zakażeń nadal będzie dużo. Być może będzie już po szczycie fali, ale to spadanie liczby nowych przypadków w mojej ocenie będzie powolne - dodał.

Podkreślił jednak, że możliwy jest wariant bardziej optymistyczny.

- Do świąt jest dość czasu, aby ludzie się opamiętali i zaszczepili - dodał. Jednak zapytany, czy w to wierzy, odparł, że nie.

- Polacy będą tłumnie odwiedzali galerie i robili zakupy. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Obecnie mobilność społeczeństwa jest wyższa, niż w okresie przed epidemią. Maski nosi ok. 30 procent osób. O jakim zabezpieczeniu my więc mówimy  - wskazał.

Doświadczony wirusolog uważa, że jeśli do tej pory nie nastąpiła zmiana postaw społecznych i nie wzrosła chęć szczepień w obliczu kolejne fali zakażeń, to raczej się to nie zmieni.

Czytaj również: Ogromne kolejki na test na koronawirusa. Godziny w tłumie i chłodzie. "Trzeba zmienić zasady"

Koronawirus. 10 listopada padł rekord zakażeń koronawirusem. Zmarło 269 osób

Prof. Gut: Lekarze zniechęcający do szczepień powinni być wydaleni z zawodu

- Jak słyszę o lekarzach, którzy zniechęcają do szczepień, to łapię się za głowę. Są także ci, którzy wystawiają fałszywe potwierdzenia szczepień. Oni powinni być wydalani z zawodu, powinni odpowiadać z paragrafu za narażenie życia i zdrowia wielu osób - ocenił.

Jego zdaniem szczyt obecnej fali może przypaść na przełom listopada i grudnia.

- Nie zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że te duże liczby wynikają z wyższej zakaźności nowego wariantu wirusa. To społeczeństwo szeroko otwiera przed nim bramy. Jak porównywać te odmiany wirusa precyzyjnie, jeżeli zachowania rok temu a dziś, to niebo i ziemia? - spytał retorycznie.

Sprawdź: Nowy zawód medyczny staje się faktem. Rozporządzenie MZ lada dzień wejdzie w życie

Kraska: w ciągu następnych 10 dni może być nawet 40 tys. zakażeń dziennie 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze