Prof. Gielerak: to głównie szpitale tymczasowe powinny leczyć pacjentów z Covid-19

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia28 października 2021 14:53

Zdaniem gen. dyw. prof. Grzegorza Gieleraka, dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego, to głównie szpitale tymczasowe powinny leczyć chorych z Covid-19, by możliwe było utrzymanie dostępności leczenia w szpitalach stacjonarnych dla chorych z innymi chorobami.

Prof. Gielerak: to głównie szpitale tymczasowe powinny leczyć pacjentów z Covid-19
Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Fot. PTWP
  • Ze względu na dług zdrowotny nie należy ograniczać dostępności do szpitali stacjonarnych pacjentom niezakażonych Covid-19 - podkreśla gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak
  • Mniejsza liczba hospitalizacji pacjentów zakażonych Covid-19 daje szansę, by to szpitale tymczasowe stały się jednostkami, które będą głównie odpowiedzialne za leczenie tych pacjentów
  • Zdaniem profesora, niektóre szpitale tymczasowe należy pozostawić, jako bufor bezpieczeństwa państwa na okoliczność wystąpienia każdego, nie tylko epidemicznego zdarzenia kryzysowego

Jak zaznacza gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, w IV fali epidemii Covid-19, ze względu na szczepienia, można spodziewać się mniejszej niż w poprzedniej fali liczby osób wymagających hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Szpitale tymczasowe uruchamiać jak najszybciej

Taka sytuacja daje szansę, aby to szpitale tymczasowe stały się jednostkami, które będą głównie odpowiedzialne za leczenie pacjentów z Covid-19. - Tak, abyśmy leczeniem zakażonych koronawirusem nie upośledzali funkcji szpitali stacjonarnych - podkreśla prof. Gielerak.

Jak zaznacza, trwająca już blisko 2 lata epidemia Covid-19 spowodowała zaciągnięcie bardzo poważnego długu zdrowotnego, z którym teraz nasz system ochrony zdrowia musi się mierzyć

- Nie stać nas na to, żebyśmy doprowadzili do częściowego paraliżu systemu ochrony zdrowia, rozumianego jak ograniczenie dostępności do tego systemu dla pacjentów niezakażonych. Uważam, że szpitale tymczasowe należy uruchamiać jak najszybciej, aby tam przekierować strumień pacjentów z Covid -19 - mówi prof. Grzegorz Gielerak.

Szpitale tymczasowe jako element infrastruktury kryzysowej

Prof. Grzegorz Gielerak dzieli się też opinią na temat przyszłości infrastruktury szpitali tymczasowych i ich miejsca w systemie ochrony zdrowia. Jego zdaniem niektóre z tych szpitali powinny pozostać, jako element infrastruktury kryzysowej.

Jak przypomina, szpitale tymczasowe powstawały jesienią 2020 r. To była decyzja podjęta ad hoc w związku z masową liczbą zakażeń. Podobnie działo się w wielu innych państwach Europy. Wtedy założenie było takie, że szpitale te powstawały w miejscach adaptowanych.

- Jeżeli myślimy długoterminowo o funkcji tych szpitali, to powinniśmy zweryfikować te poglądy i doświadczenia jakie mamy z minionych okresów i pójść ścieżką utworzenia na mapie kraju kilku - kilkunastu szpitali, według modelu funkcjonującego w WIM szpitala modułowego - uważa gen. dyw. prof. Grzegorz Gielarak.

Według profesora powinny to być szpitale dające możliwości kompleksowego leczenia pacjentów z najcięższymi schorzeniami, takimi jak choćby towarzyszące Covid-19. - Te szpitale powinny stanowić rezerwę, bufor bezpieczeństwa państwa na okoliczność wystąpienia każdego, nie tylko epidemicznego zdarzenia kryzysowego - ocenia.

Profesor podkreśla, że szpitale tymczasowe posiadają infrastrukturę, która z powodzeniem może być wykorzystywana przez 10-15 lat.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum