Prof. Flisiak w Senacie: majowe wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej niosą ryzyko zakażenia

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 13:09

Profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, wskazywał w poniedziałek trakcie konsultacji w Senacie w związku z pracami nad ustawą o przeprowadzeniu wyborów prezydenta RP, że zapisy ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy nie zapewniają ochrony przed zakażeniem.

Prof. Robert Flisiak Fot. PTWP

Prof. Flisiak prezentując opinię Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych ocenił, że przeprowadzenie majowych wyborów, nawet w trybie korespondencyjnym, może być niebezpieczne dla zdrowia członków komisji i innych osób związanych z tym procesem.

Jak podkreślał, podstawowa sprawą jest kwestia bezpieczeństwa przeprowadzenia wyborów prezydenckich w związku z epidemią COVID-19. W tym kontekście konieczne będzie wykonanie badań molekularnych  członków komisji wyborczych.

- Należy pamiętać, że czułość tych badań wynosi około 70 - 80 proc., co oznacza że część osób zakażonych SARS-CoV-2 uzyskuje wynik ujemny, ale w praktyce mogą zakażać. Nie można zatem wykluczyć całkowicie ryzyka, że wśród członków obwodowej komisji wyborczej znajdą się osoby zakażone - mówił.

- Jedyną formą zabezpieczenia przy długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniu z  inną osobą jest zastosowanie procedur i środków ochrony osobistej jakie są zalecane w oddziałach przyjmujących osoby zakażone lub podejrzane o zakażenie SARS-CoV-2. Potrzebne byłoby wyposażenie członków komisji m.in w kombinezony i fartuchy ochronne oraz przeszkolenie ich w zakresie zakładania i zdejmowania takiej odzieży - dodał ekspert.

W jego opinii bez takich procedur - uwzględniając, że podczas liczenia głosów członkowie komisji muszą przebywać  wspólnie przez dłuższy czas w  pomieszczeniach -  ryzyko zakażenia jest realne.  Podkreślił, że kwestia bezpieczeństwa zdrowia członków komisji  jest niedoprecyzowana w ustawie.

Profesor zwrócił uwagę, że w celu zmniejszenia tego ryzyka wszystkie osoby zaangażowane w wybory powinny być poddane kwarantannie. 

W trwających konsultacjach biorą udział marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, wicemarszałkowie Senatu Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński, a także eksperci w zakresie prawa wyborczego i ochrony danych osobowych oraz epidemiolodzy i pocztowcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum