Prof. Fal: godzina policyjna dla niezaszczepionych to zły pomysł

Autor: WOK • Źródło: Polstat News, Rynek Zdrowia14 maja 2021 21:17

Myślę, że wszelka penalizacja osób nieszczepiących się jest niezgodna z polskim prawem i z duchem szczepień - uważa prof. Andrzej Fal.

Prof. Fal: godzina policyjna dla niezaszczepionych to zły pomysł
Do szczepień przeciw COVID-19 trzeba zachęcać wszelkimi możliwymi środkami - mówi prof. Andrzej Fal
  • Prof. Miłosz Parczewski zaproponował wprowadzenie godziny policyjnej dla osób niezaszczepionych
  • To nie jest rozwiązanie do przyjęcia w demokratycznym społeczeństwie, w którym żyjemy - ocenił ten pomysł prof. Andrzej Fal
  • Podkreślił, że potrzebne jest "mniej kija, więcej marchewki", czyli zachęcanie do szczepień wszystkimi możliwymi środkami

- Prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego w Polsat News odniósł się do jednej z propozycji prof. Miłosza Parczewskiego z Rady Medycznej przy Premierze.

"Mniej kija, więcej marchewki"

W piątek rano w Radiu Zet prof. Parczewski powiedział, że należy wprowadzić godzinę policyjną dla osób niezaszczepionych, a nawet zakazać im poruszania się między województwami, by zwiększyć tempo szczepień.

- Różne rzeczy mogą się człowiekowi wysmyknąć, ale myślę, że wszelka penalizacja osób nieszczepiących się jest niezgodna z prawem polskim ani z duchem szczepień. Co innego używanie zachęty, a co innego wyrzucanie poza obręb tych, którzy czegoś nie zrobili. To nie jest rozwiązanie do przyjęcia w demokratycznym społeczeństwie, w którym żyjemy - ocenił prof. Andrzej Fal.

Podkreślił, że potrzebne jest "mniej kija, więcej marchewki", czyli zachęcanie do szczepień wszystkimi możliwymi środkami. Wspomniał w tym kontekście o możliwości podróżowania, która jest przywilejem zaszczepionych.

O szczepieniach dzieci

Prof. Fal przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych szczepionka Pfizera jest już zatwierdzona dla dzieci powyżej 12. roku życia.

- Zaszczepienie dorosłych przeniosło ryzyko na populację młodą. Musimy szczepić młodszych, żeby nie obciążać ich zwiększonym ryzykiem następującym ze względu na wyszczepienie starszej populacji - powiedział prof. Fal. Podkreślił, że obecnie nawet 20 proc. przypadków zachorowań na COVID-19 w USA dotyczy dzieci.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (17 maja) w Polsce rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 16-17 lat.

Przed wizytą w punkcie szczepień trzeba pobrać i wypełnić "kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19". Gdy rozpocznie się rejestracja, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum