Prof. Fal dla Rynku Zdrowia: boom na szczepienia osłabi wpływy ruchów antyszczepionkowych

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2021 11:51

Cieszy to, że kolejne sondaże pokazują wzrost zainteresowania szczepieniem przeciw COVID-19 w Polsce. Jeszcze jesienią ub.r.  byliśmy pod tym względem w ogonie Europy, ale jest coraz lepiej! - komentuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Andrzej Fal.

Prof. Fal dla Rynku Zdrowia: boom na szczepienia osłabi wpływy ruchów antyszczepionkowych
Prof. Andrzej Fal: - Kolejne sondaże pokazują wzrost zainteresowania szczepieniem przeciw wirusowi SARS-CoV-2 w Polsce; FOT. PTWP

Z najnowszego badania United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i Radia RMF FM wynika, że już niemal trzy czwarte Polaków chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. To o 7 punktów procentowych więcej, niż w sondażu z początku stycznia.

Przypomnijmy, że jeszcze jesienią ubiegłego roku, Polska z wynikiem 27 proc. pozytywnego nastawienia do szczepień przeciw COVID-19 była w ogonie państw europejskich.

Prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA w Warszawie zwraca uwagę, że tradycyjnie jesteśmy mało szczepiącym się narodem.

- Miejmy jednak nadzieję, że liczba zaszczepionych w związku z pandemią koronawirusa przełoży się na pewien wzrost społecznej i mentalnej akceptacji szczepień co do zasady - zaznacza ekspert.

- Jeżeli zaszczepimy się w odpowiednio dużej skali i te szczepienia okażą się z jednej strony bezpieczne, a z drugiej strony udowodnią, że dzięki nim opanujemy czy zmniejszymy pandemię, to argumenty podnoszone przez osoby nieprzychylne szczepieniom stracą swoją siłę przyciągania - wskazuje prof. Fal.

Jego zdaniem ruchom antyszczepionkowym będzie trudniej wtedy odwrócić skutki akcji edukacyjnych i promujących szczepienia. - Efekty wielu inicjatyw edukacyjnych są bardzo dobre i mam nadzieję, że nie będzie już powrotu do wyszczepialności grypy poniżej 4 proc. w populacji - podkreśla specjalista.

- Cokolwiek dobrego nam zostanie po tej pandemii, na przykład to, że może przypomnimy sobie o higienie co dzień, także higienie kontaktów społecznych i być może przekonamy się do tego, że szczepienia to jedna z największych zdobyczy medycyny - dodaje.

Zdaniem prof. Andrzeja Fala ten boom na szczepienia osłabi wpływ ruchów antyszczepionkowych, ale nie można tego traktować jako coś danego raz na zawsze.

- Wszyscy udowodniliśmy sobie, że rzetelnie podawane informacje, rzetelne do nich podchodzenie, weryfikacja oraz odpowiedzialność za każde słowo jest w stanie przekonać ludzi - podsumowuje ekspert.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum