
Mamy do czynienia z sytuacją alarmującą. Pandemia trafiła na określoną kondycję psychiatrii dziecięcej w Polsce. Teraz reformę trzeba przyspieszyć - mówi prof. Piotr Czauderna.
- Już przed pandemią ponad 30 proc. dzieci było uzależnionych cyfrowo, 76 proc. dzieci doświadczało różnego rodzaju zburzeń w postaci niskiego poczucia własnej wartości
- Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że odsetek zaburzeń psychicznych będzie większy o 30 proc. po pandemii
- Teraz chodzi o przyspieszenie reformy psychiatrii idącej w kierunku deinstytucjonalizacji i kompleksowego podejścia - mówi prof. Czauderna
Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia przypomniał, że we wtorek w Pałacu Prezydenckim odbył się Szczyt Młodzieżowy - spotkanie prezydenta z przedstawicielami organizacji studenckich, które także dotyczyło zdrowia psychicznego.
Jak dodał, już przed pandemią ponad 30 proc. dzieci było uzależnionych cyfrowo, 76 proc. dzieci doświadczało różnego rodzaju zburzeń w postaci niskiego poczucia własnej wartości czy skarżyło się na brak zainteresowania rodziców.
Pandemia trafiła na kryzys w psychiatrii
- Te zjawiska niestety nie ułatwiają przejścia przez pandemię, zwłaszcza, że się nasiliły. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że odsetek zaburzeń psychicznych będzie większy o 30 proc. po pandemii. Mamy do czynienia z sytuacją alarmującą. Trafiło to na określoną kondycję psychiatrii w Polsce, która przez lata była dziedziną zapóźnioną, staroświecką - powiedział prof. Czauderna.
Jak zaznaczył, dopiero w 2017 roku uchwałą Rady Ministrów została ogłoszona druga edycja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i zaczęły się istotne zmiany w polskiej psychiatrii, idące w kierunku jej deinstytucjonalizacji, przybliżenia psychiatrii do pacjenta, rezygnacji z wielkich szpitali psychiatrycznych.
- Niestety, gdy te zmiany zaczęły być wprowadzane, zaraz potem przyszła pandemia COVID-19, która z jednej strony wpłynęła na zwiększone zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną, psychiatryczną, a z drugiej strony na ograniczona dostępność usług - zaznaczył szef prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.
Jak poinformował, w trakcie posiedzenia Rady, które odbyło się w środę (24 marca) "zdecydowanie podkreślano konieczność integracji działań ze strony wielu ministerstw". - Bo pomysły są i pewne działania się już zaczęły - zaznaczył. Jak wskazał, 12 proc. Polaków jest już objętych w swoim miejscu zamieszkania dostępem do centrów zdrowia psychicznego, powstały ośrodki psychiatrii środowiskowej dla dzieci, czyli pierwszy poziom wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Problemem jest - zaznaczył prof. Czauderna - brak informacji na temat tych form pomocy wśród osób zainteresowanych.
Wyzwania są ogromne
- Z jednej strony chodzi o to, by wprowadzić system informacji upowszechnić tę wiedzę, a z drugiej strony chodzi o przyspieszenie procesu zmian. Potrzeby są w tej chwili ogromne, większe niż były i reformę psychiatrii trzeba po prostu przyspieszyć - podkreślił szef prezydenckiej Rady.
Według prof. Czauderny należy wykorzystać współczesną technologię i nowoczesną medycynę, żeby rozszerzyć możliwości opieki i pokonać braki personelu. Jak zaznaczył, tak jak w całej medycynie, tak i w psychiatrii, psychologii, psychoterapii są ogromne braki personelu, a tego nie da się nadrobić szybko.
Podkreślił, że wyzwania są ogromne i nie znikną po ustaniu pandemii. - Te niekorzystne zjawiska dotyczące rodziny, szkoły nie znikną a wręcz mogą się nasilić, może się nasilić agresja. Zatem integracja, informacja i kompleksowość z wykorzystaniem nowoczesnych technik, są bardzo ważne - podkreślił prof. Czauderna.
Jak dodał, chodzi też o przyspieszenie reformy psychiatrii idącej w kierunku deinstytucjonalizacji i kompleksowego podejścia. Zaznaczył, że "jeżeli chcemy przyspieszyć reformę, to prawdopodobnie będą potrzebne dalsze nakłady finansowe na psychiatrię".


CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 13:53 We wtorek dyrektorzy OW NFZ przedstawią powiatom wymaganą liczbę punktów szczepień
- 13:00 Maciej Krawczyk: opieka pocovidowa prowadzona tylko przez placówki mające umowę z NFZ to fikcja
- 12:06 Liczba szczepień na Covid -19 wykonanych w Polsce przekroczyła siedem i pół miliona
- 10:47 MZ: w ciągu minionej dobry zmarło o 41 osób więcej niż tydzień temu. Dużo zajętych respiratorów
- 10:33 Znikomy procent zaszczepionych w Polsce miało dodatni wynik testu COVID-19
- 10:30 Najnowsze dane o koronawirusie w Polsce
- 09:52 Trzecia fala wyhamowuje bardzo powoli. Nie powinniśmy luzować obostrzeń
- 09:05 Katowickie RCKiK rusza z akcją "Drużyna Kapitana Ozdrowieńca"
- 08:29 61-latka chora na serce, zmarła w kilka godzin po przyjęciu szczepionki na Covid-19
- 07:56 Kolejna 101 latka pokonała Covid-19, właśnie opuściła poznański szpital
- 07:11 Za ograniczeniami krajowymi dotyczącymi szczepionki AstraZeneca nie stoją poważne badania
- SB, 16:26 Za trudności w leczeniu Covid-19 może odpowiadać mechanizm, aktywowany w płucach przez infekcję
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 574 631 potwierdzonych zakażeń, zmarło 58 421 pacjentów
- 2 Pielęgniarka opisuje swój dyżur. "Pacjenci nie mają pojęcia, co robimy"
- 3 Zmarła pacjentka zakażona bakterią New Delhi, w Ciechocinku wykryto kolejne przypadki
- 4 Narodowy Program Szczepień, czyli krótka historia chaosu?
- 5 Rzecznik rządu: są sygnały o szczepieniach poza kolejnością, mamy rozwiązanie
- 6 Cholewińska-Szymańska: szczepmy się, incydenty po AstraZenece nie są masowe
- 7 Tusk krytykuje prezydenta po wypowiedzi na temat epidemii Covid-19
- 8 Niedzielski: mamy przesłanki, żeby regionalizować znoszenie obostrzeń
- 9 Morawiecki o "paszporcie covidowym": rozmowy na wstępnym etapie
- 10 Badanie: co trzeci "ozdrowieniec" z problemami neurologicznymi i psychiatrycznymi
- 11 Jesienią 27 mln szczepień. "Szalony przełom, wszystkie ręce na pokład"
- 12 Amantadyna w leczeniu COVID-19 - ruszyło polskie badanie kliniczne
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych