Prof. Czauderna: pandemia pogłębiła problemy psychiatrii dziecięcej. Reforma potrzebna od zaraz

Autor: IB, PAP/ Rynek Zdrowia • • 25 marca 2021 08:01

Mamy do czynienia z sytuacją alarmującą. Pandemia trafiła na określoną kondycję psychiatrii dziecięcej w Polsce. Teraz reformę trzeba przyspieszyć - mówi prof. Piotr Czauderna.

Prof. Czauderna: pandemia pogłębiła problemy psychiatrii dziecięcej. Reforma potrzebna od zaraz
Prof. Piotr Czauderna Fot. PTWP
  • Już przed pandemią ponad 30 proc. dzieci było uzależnionych cyfrowo, 76 proc. dzieci doświadczało różnego rodzaju zburzeń w postaci niskiego poczucia własnej wartości
  • Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że odsetek zaburzeń psychicznych będzie większy o 30 proc. po pandemii
  • Teraz chodzi o przyspieszenie reformy psychiatrii idącej w kierunku deinstytucjonalizacji i kompleksowego podejścia - mówi prof. Czauderna

Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia przypomniał, że we wtorek w Pałacu Prezydenckim odbył się Szczyt Młodzieżowy - spotkanie prezydenta z przedstawicielami organizacji studenckich, które także dotyczyło zdrowia psychicznego.

Jak dodał, już przed pandemią ponad 30 proc. dzieci było uzależnionych cyfrowo, 76 proc. dzieci doświadczało różnego rodzaju zburzeń w postaci niskiego poczucia własnej wartości czy skarżyło się na brak zainteresowania rodziców.

Pandemia trafiła na kryzys w psychiatrii

- Te zjawiska niestety nie ułatwiają przejścia przez pandemię, zwłaszcza, że się nasiliły. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że odsetek zaburzeń psychicznych będzie większy o 30 proc. po pandemii. Mamy do czynienia z sytuacją alarmującą. Trafiło to na określoną kondycję psychiatrii w Polsce, która przez lata była dziedziną zapóźnioną, staroświecką - powiedział prof. Czauderna.

Jak zaznaczył, dopiero w 2017 roku uchwałą Rady Ministrów została ogłoszona druga edycja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i zaczęły się istotne zmiany w polskiej psychiatrii, idące w kierunku jej deinstytucjonalizacji, przybliżenia psychiatrii do pacjenta, rezygnacji z wielkich szpitali psychiatrycznych.

- Niestety, gdy te zmiany zaczęły być wprowadzane, zaraz potem przyszła pandemia COVID-19, która z jednej strony wpłynęła na zwiększone zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną, psychiatryczną, a z drugiej strony na ograniczona dostępność usług - zaznaczył szef prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Jak poinformował, w trakcie posiedzenia Rady, które odbyło się w środę (24 marca) "zdecydowanie podkreślano konieczność integracji działań ze strony wielu ministerstw". - Bo pomysły są i pewne działania się już zaczęły - zaznaczył. Jak wskazał, 12 proc. Polaków jest już objętych w swoim miejscu zamieszkania dostępem do centrów zdrowia psychicznego, powstały ośrodki psychiatrii środowiskowej dla dzieci, czyli pierwszy poziom wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Problemem jest - zaznaczył prof. Czauderna - brak informacji na temat tych form pomocy wśród osób zainteresowanych.

Wyzwania są ogromne

- Z jednej strony chodzi o to, by wprowadzić system informacji upowszechnić tę wiedzę, a z drugiej strony chodzi o przyspieszenie procesu zmian. Potrzeby są w tej chwili ogromne, większe niż były i reformę psychiatrii trzeba po prostu przyspieszyć - podkreślił szef prezydenckiej Rady.

Według prof. Czauderny należy wykorzystać współczesną technologię i nowoczesną medycynę, żeby rozszerzyć możliwości opieki i pokonać braki personelu. Jak zaznaczył, tak jak w całej medycynie, tak i w psychiatrii, psychologii, psychoterapii są ogromne braki personelu, a tego nie da się nadrobić szybko.

Podkreślił, że wyzwania są ogromne i nie znikną po ustaniu pandemii. - Te niekorzystne zjawiska dotyczące rodziny, szkoły nie znikną a wręcz mogą się nasilić, może się nasilić agresja. Zatem integracja, informacja i kompleksowość z wykorzystaniem nowoczesnych technik, są bardzo ważne - podkreślił prof. Czauderna.

Jak dodał, chodzi też o przyspieszenie reformy psychiatrii idącej w kierunku deinstytucjonalizacji i kompleksowego podejścia. Zaznaczył, że "jeżeli chcemy przyspieszyć reformę, to prawdopodobnie będą potrzebne dalsze nakłady finansowe na psychiatrię".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum