Prof. Czauderna o tym, czym najpierw zajmie się Rada ds. Ochrony Zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2021 18:25

Pierwszą kwestią, którą zajmie się prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii, zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów - powiedział przewodniczący Rady prof. Piotr Czauderna.

Prof. Czauderna o tym, czym najpierw zajmie się Rada ds. Ochrony Zdrowia
Prof. Piotr Czauderna wskazał, że pierwszą kwestią, którą zajmie się Rada będzie problem zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i seniorów w okresie epidemii. Fot. PTWP

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek (12 lutego) Radę ds. Ochrony Zdrowia. Będzie ona działać w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna, a w jej skład weszli m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz były minister zdrowia Marek Balicki.

Prof. Piotr Czauderna pytany przez dziennikarzy po zakończeniu inauguracyjnego posiedzenie Rady o wyzwania, którymi w pierwszej kolejności zajmie się to gremium, podkreślił, że "nie ma tej chwili większego wyzwania niż pandemia COVID-19 i to co się będzie działo po jej zakończeniu".

- Nie tylko istotna jest bieżąca walka z zakażeniami, nie tylko istotne jest prowadzenie programu szczepień, ale też namysł nad tym, jaką strategię należałoby przyjąć dla polskiego systemu ochrony zdrowia na później - podkreślił ekspert.

Prof. Czauderna zaznaczył, że pierwszą kwestią, którą zajmie się Rada będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów.

- To bardzo istotny problem, który nie był wystarczająco szeroko poruszany i dyskutowany - dodał.

Jak zaznaczył, "istnieje też kwestia głównych zagrożeń zdrowotnych, czyli chorób układu krążenia - głównego zabójcy Polaków - a także chorób nowotworowych". Zaznaczył, że należy podjąć zwłaszcza temat chorób układu krążenia i zastanowić się, w jaki sposób przywrócić właściwe leczenie zawałów, doprowadzić do spadku zgonów. Wyraził przekonanie, że być może rozwiązaniem byłyby "bilanse zdrowotne Polaków po pandemii".

Jak mówił prof. Czauderna, obecnie mamy do czynienia z tzw. długiem zdrowotnym, czyli z "sytuacją, kiedy część pacjentów nie otrzymała właściwej opieki zdrowotnej na skutek pandemii, kiedy wzrosła pod koniec 2020 roku liczba zgonów z różnych powodów". - Te wszystkie problemy muszą zostać poruszone na posiedzeniach Rady - podkreślił ekspert.

- To są kwestie, którymi będziemy zajmowali się w trakcie najbliższych posiedzeń. Jednoczenie musimy się zastanowić, jakie wnioski płyną dla systemu ochrony zdrowia z okresu pandemii - powiedział.

Jak mówił, piątkowa dyskusja była już częściowo poświęcona tym kwestiom.

- Rozmawialiśmy o rozwoju technik cyfrowych, o budowie jednolitej dokumentacji medycznej pacjenta, o działaniach profilaktycznych, o rosnącej roli POZ-ów, o koordynacji opieki zdrowotne - powiedział prof. Czauderna.

Jak dodał, "teraz jest idealny czas, żeby zacząć budować lepszy system ochrony zdrowia".

Pytany, jak często będzie spotykać się Rada, zaznaczył, że w poprzedniej kadencji eksperci z sekcji ochrony zdrowia spotkali się "mniej więcej raz na miesiąc".

- Pewnie chcieliśmy tę częstotliwość utrzymać. Natomiast myślimy też o pracy w systemie projektowym, żeby opracować analizy, projekty. Przede wszystkim chcemy skończyć projekt ustawy o Centrach Zdrowia 75+ - powiedział prof. Czauderna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum