Prof. Buszman: dane o wynikach leczenia w szpitalach należy udostępniać

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2018 16:52

Uważam, że dane dotyczące wyników leczenia w szpitalach powinny być jawne - przekonywał prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland SA, podczas wtorkowego (16 stycznia) posiedzenia Rady Naukowej III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie się w Katowicach w dn. 8-10 marca 2018 r.

Prof. Paweł Buszman: - Dane dot. wyników leczenia, to podstawowa informacja marketingowa dla pacjenta wybierającego szpital. Fot. Michał Oleksy/PTWP

Zdaniem prof. Pawła Buszmana, nie można pozbawiać pacjenta informacji o wynikach leczenia uzyskiwanych w konkretnym szpitalu. Powinny one być dostępne w internecie, na stronie MZ, jako podstawowa informacja marketingowa dla pacjenta wybierającego placówkę.

- Praktyka podawania takich wyników jest powszechna na Zachodzie i powinniśmy ją wprowadzić także u nas - mówił prof. Buszman podczas wtorkowego (16 stycznia) posiedzenia Rady Naukowej III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbędzie się w Katowicach w dn. 8-10 marca 2018 r.

Z punktem widzenia przedstawianym przez prof. Buszmana nie zgadzał się dr Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

- Jeśli takie wyniki będą publikowane, to szpitale będą unikały przyjmowania pacjentów trudnych, powikłanych, żeby sobie nie popsuć opinii. Podawanie takich wyników odbiłoby się na bezpieczeństwie pacjentów.

Jak odpowiadał prof. Paweł Buszman, publikacja wspomnianych danych jest jednak istotna, bo nie nie można akceptować sytuacji, gdy przy tej samej operacji, przy tym samym wstępnym ryzyku zgonu wewnątrzszpitalnego, różnice w liczbach tych zgonów między placówkami są kilkakrotne.

Zdaniem prof. Lecha Polońskiego z III Katedry i Oddziału Klinicznego SUM, Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu oparty o wynik leczenia ranking szpitali powinien powstać. - Jednak wprowadzając taki ranking musimy znaleźć sposób ustalania w skali punktowej obciążeń chorych ryzykiem powikłań. Trzeba zatem wyjść od opracowania takich skal - zaznaczał.

Natomiast według prof. Mariusza Gąsiora, kierownika III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przed przystąpieniem do sporządzania zestawień obrazujących wyniki leczenia w szpitalach bardzo istotne jest ustalenie precyzyjnych kryteriów.

- Prowadzimy w ŚCCS duży rejestr zawałów serca, do którego ośrodki podawały 2-proc. śmiertelność wewnątrzszpitalną, inne np. 3 czy 6 proc. Kiedy sięgnęliśmy po dane z NFZ okazało się, że śmiertelność wynosi 7-8 proc. - mówi prof. Gąsior.

Wyjaśnia: - Takie różnice stąd, że mierzyliśmy śmiertelność 30-dniową i ruch międzyoddziałowy, gdy np. chory został przekazany na OIT, później na internę. Zatem dyskusja dotycząca danych powinna zacząć się od pytań o to, jak zobiektywizować dane dotyczące wyników leczenia i kto ma je weryfikować.

Wspomniana wymiana opinii dotknęła ważnej kwestii, która będzie poruszana podczas sesji pt. Marketing w ochronie zdrowia. To zaledwie jeden z wątków, który znajdzie się w programie Kongresu zawierającym 50 sesji.

W dn. 8-10 marca 2018 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) po raz trzeci spotkają się wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, gospodarki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów.

Szczegółowa agenda Kongresu już wkrótce na stronie: www.hccongress.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum