Prof. Banach: decyzja dotycząca maseczek była bardzo oczekiwana przez lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2021 08:10

Rekomendowanie maseczek chirurgicznych to dobry krok - ocenia środowe obostrzenia prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Prof. Banach: decyzja dotycząca maseczek była bardzo oczekiwana przez lekarzy
- Sama maseczka chirurgiczna, przy zachowaniu dystansu, nawet w 95 proc. chroni noszącą ją osobę - wskazuje prof. Banach. Fot. PTWP

Profesor za zasadnie uważa środowe decyzje władz m.in. o powrocie obostrzeń w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie jest coraz więcej zakażeń SARS-CoV-2, o zakazie noszenia tylko przyłbic i zakazie zakrywania nosa i ust szalikami i chustami.

- Jako lekarz i obserwator tego, co dzieje się od ponad roku na świecie, uważam, że tylko ostrożność i konsekwencja w egzekwowaniu dotychczasowych obostrzeń mogą przyczynić się do skutecznej walki z pandemią - podkreślił prof. Banach i dodał, że trzeba korzystać z doświadczeń 2020 r.

- Należy konsekwentnie prowadzić akcję szczepień, możliwie jak najszybciej, w zależności od dostępności szczepionek, utrzymywać dystans, dezynfekować nie tylko ręce, ale też - na przykład - klamki i blaty, trzeba nosić rekomendowane maseczki, wietrzyć pomieszczenia oraz korzystać z aplikacji elektronicznych zalecanych w walce z COVID-19 - mówił naukowiec.

Maciej Banach tłumaczył, że rekomendowanie odpowiednich maseczek i zakaz zakrywania ust i nosa szalikami i chustami są bardzo oczekiwanym przez lekarzy rozwiązaniem.

- Obserwując przyłbice w wielu punktach handlowych, gastronomicznych czy u fryzjera, ciągle powtarzam, że przyłbice nie ochronią nas przed koronawirusem, bo powietrze wydychane czy wdychane nie ma filtra - przestrzegł.

- Sama maseczka chirurgiczna, przy zachowaniu dystansu, nawet w 95 proc. chroni noszącą ją osobę, a kiedy dwie osoby są w takich zabezpieczeniach, to ryzyko zakażenia spada prawie do zera - argumentował.

Profesor dodał, że rekomendowanie maseczek chirurgicznych to dobry krok.

- Pamiętajmy jednak, że maseczki te są jednorazowe, a maseczki materiałowe trzeba regularnie prać i prasować oraz również często zmieniać - zwrócił uwagę.

Zdaniem Banacha kluczem do szybkiego zwalczenia COVID-19 są masowe szczepienia.

- Mam nadzieję, że w marcu, kiedy dostawy będą już regularne, szczepienia znowu nabiorą tempa. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki szczepimy ostatnio kilkaset osób tygodniowo, a możemy nawet pięć tysięcy - zapewnił dyrektor ICZMP.

Wierzy, że już niedługo uda się nam szczepić nawet 3 miliony osób miesięcznie i do października zaszczepionych będzie tyle osób, że osiągniemy w Polsce tzw. odporność populacyjną, a pandemia zacznie wygasać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum