Prof. Alicja Chybicka kandyduje do Senatu i zapowiada: zdrowie dzieci można poprawić

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2011 18:37

Ryzyko śmierci dziecka poniżej 15. roku życia jest w Polsce o 40 proc. wyższe niż średnio w krajach UE. Sytuację może poprawić wcześniejsze wykrywanie chorób - mówiła w czwartek (15 września) kandydatka PO do Senatu, onkolog dziecięcy prof. Alicja Chybicka.

Prof. Alicja Chybicka kandyduje do Senatu i zapowiada: zdrowie dzieci można poprawić
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Prof. Chybicka prezentowała swój program "Polska kocha swoje dzieci" zaprezentowała na konferencji prasowej w Warszawie.
 
Przewiduje on poprawę profilaktyki zdrowotnej u dzieci i młodzieży w wieku rozwojowym (do 18. roku życia) poprzez wprowadzenie ujednoliconych procedur diagnostycznych podczas badań kontrolnych oraz edukację lekarzy, nauczycieli, rodziców i samych dzieci, aby możliwe było wczesne zwrócenie uwagi na niepokojące objawy, mogące świadczyć do poważnej chorobie dziecka. 

Program zakłada m.in. poprawę kalendarza szczepień ochronnych i wprowadzenie zasady, że każde dziecko raz w roku powinno być badane przez lekarza oraz mieć wykonaną morfologię krwi i kontrolne badanie USG.
 
- Podkreślam, że chodzi o zdrowe dziecko, nie takie, które choruje, źle się czuje i z tego powodu idzie do lekarza -zaznaczyła profesor.

Lekarka postuluje też położenie większego nacisku na edukację prozdrowotną. - Edukację, która będzie obejmowała same dzieci, które bardzo często nie zgłaszają chorób, ich rodziców, personel medyczny - wyjaśniła. 

Jej zdaniem kluczowa jest rola rodziców, którzy powinni poświęcić dziecku wystarczająco dużo czasu, aby zadbać o jego zdrowie.
 
- Czasem rozmawiam z chorymi dziećmi, które mówią, że chciały powiedzieć rodzicom, że źle się czują, ale kiedy budziły się rano, rodziców już nie było, a kiedy kładły się wieczorem spać, rodziców jeszcze nie było - opowiadała.
 
Rodzice, jak dodała profesor, zbyt rzadko rozmawiają z dziećmi o ich zdrowiu i zabierają na badania kontrolne. 

Poparcie dla Chybickiej wyrazili: Jolanta Kwaśniewska, działaczka opozycji w PRL Henryka Krzywonos-Strycharska, znana z zaangażowania w poprawę losu dzieci oraz prezes fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze