Problemy z opieką zdrowotną dla Ukraińców w Polsce. Interwencja RPO, jest stanowisko ministra

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia13 maja 2022 14:30

Uchodźcy z Ukrainy, który uciekli przed wojną, spotykają się w Polsce z problemami dostępu do właściwej opieki zdrowotnej. W tym temacie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Na pytania odpowiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Problemy z opieką zdrowotną dla Ukraińców w Polsce. Interwencja RPO, jest stanowisko ministra
Problemy opieki zdrowotnej uchodźców z Ukrainy. PAP/Darek Delmanowicz
 • Uchodźcy z Ukrainy, który uciekli przed wojną, spotykają się w Polsce z problemami dostępu do właściwej opieki zdrowotnej. W tym temacie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Na wszelkie kwestie, na które uwagę zwrócił RPO, odpowiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia
 • Jakie są najważniejsze problemy? M.in. leczenie pacjentów bez dokumentacji medycznej czy refundacja w ramach programów lekowych

Problemy opieki zdrowotnej uchodźców z Ukrainy. Interweniuje RPO

Uchodźcy z Ukrainy, który uciekli przed wojną, spotykają się w Polsce z problemami dostępu do właściwej opieki zdrowotnej. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek napisał w tym temacie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Resort poinformował o swoich działaniach.

Jakie są najważniejsze problemy, zgłaszane przez członków Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy RPO oraz obywateli, które są również podnoszone w debacie publicznej? Oto one:

 • wydzielenie szpitali dla obywateli Ukrainy oraz standardy relokacji;
 • sytuacja epidemiczna dotycząca chorób zakaźnych;
 • regulacja kwestii finansowania usług tłumaczy;
 • podstawowa opieka zdrowotna;
 • leczenie pacjentów bez dokumentacji medycznej;
 • trudności w dostępie do świadczeń zdrowotnych w przypadku braku nr PESEL;
 • refundacja w ramach programów lekowych;
 • refundacja leku w przypadku braku dokumentacji medycznej;
 • wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej, lekarza.

Resort zdrowia poinformował RPO o swoich działaniach

Na wszelkie kwestie, na które uwagę zwrócił RPO, odpowiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. 

Sekretarz stanu MZ zapowiedział, że "nie przewiduje się tworzenia wyodrębnionych placówek medycznych przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy". 

Jeśli chodzi o sytuację epidemiczną w naszym kraju, to... nie powinniśmy się obawiać. 

- W chwili obecnej nie obserwuje się gwałtownych wzrostów występowania chorób zakaźnych na terenie Polski w związku z napływem obywateli Ukrainy - odpowiedział Kraska. 

W kwestii uregulowania finansowania usług tłumaczy możemy przeczytać, że "nie ma podstawy prawnej do tego, aby NFZ pokrywał koszty".

Wiceminister zdrowia przypomniał także, że resort uruchomił nie tak dawno aplikację LikarPL, która ma usprawnić porady lekarskie dla uchodźców z Ukrainy. Wiadomo także, że czeka ją aktualizacja. Obecnie trwają prace z Instytutem Matki i Dziecka, aby pojawiły się w aplikacji elementy skierowane do kobiet w ciąży oraz młodych matek. 

Rozszerzono ponadto usługę Teleplatformy Pierwszego Kontaktu obejmując nią osoby posługujące się językiem ukraińskim. Uruchomiono ponadto Internetowe Konto Pacjenta po ukraińsku. 

"Lekarze obawiają się negatywnych skutków po ewentualnych kontrolach NFZ"

Waldemar Kraska poinformował także, że dotychczas szczepienie przyjęło ponad 42 tys. obywateli z Ukrainy, w tym ponad 33 tys. jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

- Brak numeru PESEL nie stanowi przeszkody w dostępie do świadczeń zdrowotnych dla osób uprawnionych na podstawie art. 37 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W celu skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej konieczne jest potwierdzenie tożsamości oraz posiadania prawa do świadczeń - przypomniał Kraska.

W temacie dostępu do leków wiceminister podkreślił, że "lekarze obawiają się negatywnych skutków po ewentualnych kontrolach Narodowego Funduszu Zdrowia". 

- Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat w sprawie recept dla uchodźców z Ukrainy i zasad ich refundacji. Określono w nim, komu można wystawić receptę na podstawie specustawy oraz co powinna zawierać - dodał.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące wykonywania zawodów medycznych w Polsce przez uchodźców z Ukrainy Kraska przypomniał o wprowadzonych dodatkowych ułatwieniach dla obywateli w tym zakresie. 

Dług zdrowotny jest na bieżąco monitorowany

Na koniec wiceminister zdrowia odpowiedział na pytanie dotyczące kwestii ewentualnego powiększania się długu zdrowotnego. Jak czytamy, jest on na bieżąco monitorowany przez resort, jak i NFZ.

- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 kwietnia br., płatnik świadczeń nie zanotował świadczeniodawców, u których doszło do wstrzymania lub ograniczenia przyjęć pacjentów w związku z napływem uchodźców z terenu Ukrainy. Powyższe oznacza, że realizacja świadczeń w chwili obecnej odbywa się na bieżąco - przyznał Waldemar Kraska. 

Z pełną treścią pisma, którą rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek skierował do resortu zdrowia oraz odpowiedzią można zapoznać się poniżej.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum