Problemy w przychodniach. NFZ zwraca aneksy umów do POZ. Lekarze alarmują
Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego podpisują nowe aneksy umów z NFZ, jednak z wyłączeniem zapisu o nowym okresie wypowiedzenia umowy, z którym się nie zgadzają. Jednak poszczególne oddziały Funduszu dokumentów nie przyjęły. PZ pisze w tej sprawie do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie alarmowali już pod koniec ubiegłego tygodnia. Ostrzegali, że podwyżki dla personelu POZ oraz nowe badania w przychodniach są zagrożone
- Powód? NFZ jednostronnie zmienia treść umowy z przedstawicielami POZ, wprowadzając 90-dniowy (zamiast 45-dniowego) okres wypowiedzenia – wskazywali
- 1 sierpnia informują, że aneksy podpisują, ale z wyłączeniem kontrowersyjnego punktu z zapisem o skróceniu okresu wypowiedzenia
- W efekcie oddziały NFZ odsyłają do przychodni aneksy. Porozumienie Zielonogórskie domaga się interwencji prezesa NFZ
Weszła ważna zmiana w ZUS
Problemy w przychodniach. NFZ zwraca aneksy umów do POZ. Lekarze alarmują
- Nasi członkowie, w związku z przekazaniem przez poszczególne oddziały NFZ, propozycji aneksów do umów o udzielanie świadczeń (wobec wejścia w życie zarządzenia nr 79/2022/DSOZ Prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna) zwrotnie przekazali podpisane aneksy, akceptując ich treść – z wyjątkiem jednak zapisu umowy dotyczącego okresu wypowiedzenia. Zdecydowana większość naszych członków uważa bowiem, że korzystniejszy jest dotychczas obowiązujący zapis umowy (45 dniowy okres wypowiedzenia) niż zapis proponowany przez NFZ (3-miesięczny okres wypowiedzenia) – informuje Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”.
Jednak – jak informuje PZ - poszczególne oddziały NFZ nie przyjęły przekazanych im aneksów, generując nowe (znowu zawierające 3-miesięczny okres wypowiedzenia) – ponownie domagając się ich podpisania.
- Nie możemy uznać, że zasadnym jest generowanie nowych aneksów i odmowa przyjęcia aneksów pozostawiających dotychczasowy zapis o 45-dniowym okresie wypowiedzenia umów. W imieniu naszych członków podtrzymujemy więc gotowość przyjęcia do stosowania zapisów zarządzenia nr 79/2022/DSOZ (zmienionych zarządzeniami nr 93/2022/DSOZ i 96/2022/DSOZ) – z wyłączeniem, o którym mowa powyżej. Skoro bowiem strony umowy (NFZ i poszczególni świadczeniodawcy) ustalili właśnie 45-dniowy okres wypowiedzenia umów, to propozycja zmiany tego okresu na 3-misięczny nie musi być przez naszych członków przyjęta – podkreślają przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego.
I domagają się od prezesa NGZ „przekazania poszczególnym oddziałom NFZ instrukcji dotyczących przyjęcia do stosowania i uznania za obowiązujące aneksów przekazanych przez naszych członków”.
Jaka składka zdrowotna za sierpień 2022? NFZ podał kwotę
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)