×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Problemy psychiczne u dzieci i młodzieży nasilone przez pandemię. Senaccy eksperci nie mają wątpliwości

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 lipca 2021 06:34Aktualizacja: 15 lipca 2021 07:00

Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, eksperci zwrócili uwagę na istotne problemy w zakresie psychiatrii i psychologii. Uczestnicy posiedzenia zgodnie stwierdzili, że pandemia nasiliła zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży.

Problemy psychiczne u dzieci i młodzieży nasilone przez pandemię. Senaccy eksperci nie mają wątpliwości
Eksperci nie mają wątpliwości, że brakuje etatów dla psychologów. Fot. Shutterstock
 • W środę w Senacie miało miejsce posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci i Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
 • Eksperci zwrócili uwagę na fakt, że nie brakuje psychologów, lecz etatów, a praca w publicznych placówkach nie zachęca zarobkami
 • - Dzieci wypadają z systemu, bo nie przychodzą na wizyty. To jest jakiś absurd. To nie dziecko ma przyjść, tylko pedagog, psycholog ma iść do tego dziecka i go znaleźć - stwierdził prof. Janusz Heitzman

W Senacie odbyło się w środę posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, w którym uczestniczyli eksperci z psychiatrii i psychologii.

Problem braku ustawy o zawodzie psychologa

Katarzyna Sarnicka z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów wskazywała na potrzebę zapewnienia lepszej opieki psychologicznej i psychiatrycznej, szczególnie po pandemii. Zwróciła uwagę, że na jakość pracy specjalistów wpływa brak "aktywnej" ustawy o zawodzie psychologa, rzecznika odpowiedzialności dyscyplinarnej, samorządu zawodowego, co przekłada się na to, że nie ma określonych standardów pracy. A to z kolei przekłada się na jakość świadczonych usług.

Uczestnicy wskazywali także, że w ramach reformy powstało już ponad 300 środowiskowych poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych, ale w mniejszych miejscowościach jest problem ze stworzeniem zespołu, bo brakuje terapeutów i odpowiedniej infrastruktury. Zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dorota Olczyk doprecyzowała, że zakontraktowanych placówek jest już 304.

Zdaniem uczestników debaty, nie brakuje psychologów, ale etatów. Do pracy w publicznych placówkach nie przyciągają zbyt niskie zarobki. Psychologowie nie mają często zapewnionych komfortowych warunków pracy - oddzielnych gabinetów w szkołach, odpowiedniego wyposażenia ani finansowania narzędzi diagnostycznych. Wielu psychologów odchodzi do sektora prywatnego, część w ogóle rezygnuje z wykonywania zawodu.

Sarnicka zaapelowała o to, by powołać krajowego konsultanta lub wojewódzkich do spraw opieki psychologicznej w oświacie, by byli niezależni od kuratorów oświaty.

Uczestnicy byli też zgodni, że pandemia nasiliła zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży. Reforma co prawda ruszyła, ale nadal wiele poradni środowiskowych nie pracuje w pełni, a dostęp do świadczeń jest wciąż ograniczony.

Brak opieki psychologicznej w szkołach

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zauważył, że psychologowie w szkołach zajmują się diagnozą, a nie prowadzą psychoterapii i dlatego nie ma odpowiedniej pomocy dla uczniów. Ponadto na jednego specjalistę przypada za dużo uczniów i faktycznie to nie jest żadna opieka psychologiczna.

- Ja w tym momencie wiem, dlaczego w 2020 roku 108 dzieci do 18. roku życia odebrało sobie życie, więcej o 7 niż w 2019 roku. Dlaczego? Dlatego, że nie ma wsparcia. Dzieci wypadają z systemu, bo nie przychodzą na wizyty. To jest jakiś absurd. To nie dziecko ma przyjść, tylko pedagog, psycholog ma iść do tego dziecka i go znaleźć. Ma być aktywny - powiedział.

Profesor zwrócił też uwagę, że nakłady na psychiatrię wynoszą w Polsce około 3,5 proc. ogólnych świadczeń, a powinny wzrosnąć - "to postulat cywilizacyjny" - do 6 proc. Wyliczył państwa, gdzie sięgają one nawet kilkunastu procent.

Natomiast konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Barbara Remberk powiedziała, że nadal świadczenia na opiekę psychiczną są źle wycenione i nie pozwalają na zapewnienie odpowiedniego poziomu funkcjonowania placówek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze