Problemy ochrony zdrowia będzie rozwiązywał zespół ekspertów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2010 17:16

Podczas posiedzenia "okrągłego stołu" ustalono, że eksperci wyznaczeni przez kluby parlamentarne stworzą zespół, który opracuje rozwiązania problemów ochrony zdrowia.

W spotkaniu poświęconym sytuacji w służbie zdrowia, które odbyło się 23 czerwca i którego inicjatorem był Grzegorz Napieralski, szef SLD, udział wzięli m.in. Jarosław Kaczyński, Waldemar Pawlak oraz minister zdrowia Ewa Kopacz.

Według Napieralskiego, podczas spotkania omówiono formułę współpracy.

– Uznaliśmy, że dzisiaj najważniejsze jest przyjęcie deklaracji, że chcemy współpracować, że bez względu na to kto rządzi, nie będzie się co chwilę zmieniała koncepcja poprawiania jakości służby zdrowia i że określimy, właśnie przez ekspertów, fundamenty, wokół których będziemy budowali projekty ustaw – powiedział szef SLD.

Minister Kopacz podkreśliła, że podczas posiedzenia „okrągłego stołu” ustalono, iż wyznaczeni przez poszczególne kluby parlamentarne eksperci stworzą zespół, który opracuje rozwiązania problemów służby zdrowia. W jego skład mają wejść m.in. Kopacz, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS), b. minister zdrowia w rządzie SLD poseł Marek Balicki, przedstawiciele MZ, menadżerowie ochrony zdrowia, profesorowie i eksperci. Kopacz zapowiedziała, że zespół ma pracować m.in. nad nowym pakietem ustaw zdrowotnych, przygotowanych przez MZ.

Balicki poinformował, że eksperci ustalili już kilka obszarów działania, w których przedstawią propozycje rozwiązań. Chodzi m.in. o zapewnienie równego dostępu do świadczeń, wielkości nakładów publicznych na ochronę zdrowia, zasady finansowania świadczeń, problemy pracowników służby zdrowia. Kolejne spotkanie zespołu zaplanowano na wtorek, 29 czerwca.

Także liderzy PiS i PSL mówili po zakończeniu spotkania, że polityczny kompromis ws. służby zdrowia jest Polsce bardzo potrzebny. Kaczyński po spotkaniu nie chciał wprawdzie rozmawiać z dziennikarzami, ale stwierdził, że było ono pożyteczne i wyraził nadzieję, że kiedyś uda się doprowadzić do politycznego kompromisu w kwestii służby zdrowia.

Kopacz poinformowała, że prezes PiS zaproponował podczas spotkania projekt ustawy o sieci szpitali, wzrost składki na ubezpieczenie zdrowotne i informatyzację służby zdrowia.

– Jarosław Kaczyński zadeklarował, że będzie współpracował i ja to przyjęłam za dobrą monetę – dodała minister zdrowia.

Poinformowała zarazem, że prezes PiS zaproponował m.in. projekt ustawy o sieci szpitali, którego przyjęcie – jej zdaniem – mogłoby doprowadzić do likwidacji ok. 200 placówek. Zgodziła się, że „archaiczna postać, jaką jest SP ZOZ, powinna być zmieniona”, ale  jest przeciwko likwidacji szpitali, łóżek, zwolnieniom pielęgniarek i lekarzy.

Do sieci szpitali miały być kwalifikowane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo miałyby te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne. Projekt PiS zakłada, że szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – o 3 proc. większy. Z kolei szpitale, które znalazłyby się poza siecią, mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum