×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Problem z certyfikatami covidowymi. MZ: sprawa powinna być załatwiona do końca tygodnia

Autor: PAP • Źródło: PAP07 grudnia 2021 12:09Aktualizacja: 07 grudnia 2021 12:19

Problem z wystawianiem unijny certyfikatów covidowych po dawce przypominającej ma zostać - jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia - rozwiązany przed końcem tego tygodnia.

Problem z certyfikatami covidowymi. MZ: sprawa powinna być załatwiona do końca tygodnia
Problem z certyfikatami covidowymi. MZ: sprawa powinna być załatwiona do końca tygodnia Fot. Shutterstock
 • Sprawa unijnych certyfikatów covidowych po dawce przypominającej dla osób zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson powinna być rozwiązana do końca tygodnia – przekazało Ministerstwo Zdrowia
 • Między innymi w tej sprawie szef resortu zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z unijną komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellą Kyriakides
 • "Padło zapewnienie, że do końca tygodnia ma być wypracowana propozycja rozwiązania problemu" - poinformował resort zdrowia na Twitterze.

Sprawdź: Nowe obostrzenia jeszcze w grudniu. Dziś konferencja ministra zdrowia

Karetki czekają po kilka godzin. W Szpitalu Specjalistycznym brakuje łóżek covidowych

Problem z certyfikatami covidowymi skończy się w tym tygodniu?

Resort podał, że minister zdrowia Adam Niedzielski podczas posiedzenia EPSCO (Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów - PAP) rozmawiał z Kyriakides o certyfikatach covidowych po dawce przypominającej dla szczepionych J&J.

"Padło zapewnienie, że do końca tygodnia ma być wypracowana propozycja rozwiązania problemu" - napisał resort na Twitterze.

Czytaj także: Koronawirus. Kwarantanna. Nowe przepisy w grudniu 2021. To trzeba wiedzieć

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie. Jak dostać pieniądze?

Wstrzymano wystawienie niektórych certyfikatów szczepień 

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowała, że wstrzymano wystawienie certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson. Zapewniło, że nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni. Problem powstał we wszystkich państwach unijnych, bo system odczytuje dawkę przypominającą jako drugą i obowiązuje dwutygodniowy okres, po którym dokument nabiera ważności.

Centrum e-Zdrowia w piątek doprecyzowało, że tworzenie certyfikatów covidowych dla osób zaszczepionych dawką przypominającą bez względu na szczepienie z cyklu podstawowego (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, J&J) zostało wstrzymane faktycznie od 3 grudnia na 14 dni. Do tego czasu osoby zaszczepione pełną dawką mogą posługiwać się dotychczasowym certyfikatem, który nadal jest ważny.

Zaznaczyło, że pacjent po szczepieniu dawką przypominającą na życzenie powinien otrzymać certyfikat covidowy ze szczepienia podstawowego.

Zachęciło też do tego, aby wszystkie osoby, które udają się na szczepienie dawką przypominającą pobrały wcześniej swój dotychczasowy unijny certyfikat covid z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Zapewniło też, że w ciągu dwóch tygodni uruchomiona powinna być na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) funkcjonalności pozwalającej na pobranie certyfikatu zarówno dla pełnego szczepienia podstawowego, jak też dla dawki przypominającej. 

Czytaj także: Epidemiolodzy apelują o "radykalne działania". Większość członków Rady Medycznej jest za

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze