Problem otyłości urósł już tak bardzo, że wymaga prowadzenia polityki żywieniowej?

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2021 14:33

Chory z otyłością musi zmienić swoje myślenie, nauczyć się inaczej odżywiać i postępować zgodnie z wyznaczonymi celami. Problem nadmiernej wagi ciała dotyczy coraz młodszych dzieci - przestrzegają eksperci.

Problem otyłości urósł już tak bardzo, że wymaga prowadzenia polityki żywieniowej?
Problem otyłości dotyczy coraz młodszych dzieci; FOT. Shutterstock
  • Dysponujemy twardymi danymi z woj. śląskiego. Są zatrważające. Coraz więcej otyłych dzieci przychodzi już do szkół podstawowych - mówi prof. Oskar Kowalski
  • Praca zdalna stała w dobie pandemii  kolejnym czynnikiem sprzyjającym nadwadze i otyłości
  • Otyłość stanowi dziś bardzo poważne wyzwanie dla lekarzy wielu specjalności, między innymi: kardiologów, endokrynologów, reumatologów - zaznacza prof. Brygida Kwiatkowska
  • Dziś rządzący powinny prowadzić całą politykę żywieniową, pojedyncze kampanie nie wystarczą  - wskazują eksperci

Prof. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych i kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji podkreśla, że otyłość stanowi dziś bardzo poważne wyzwanie dla lekarzy wielu różnych specjalności, między innymi: kardiologów, endokrynologów, czy reumatologów.

- Dlatego o problemie otyłości powinniśmy rozmawiać w interdyscyplinarnym gronie ekspertów. Pamiętajmy, że z jednej strony sama otyłość jest chorobą, a z drugiej strony stanowi bardzo poważny czynnik ryzyka wielu innych, wtórnych wobec niej schorzeń - zaznaczyła prof. Kwiatkowska podczas spotkania Rady Programowej VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych*.

Pandemia cały czas dokłada swoje

- Wiadomo, że obecnie z powodu pandemii koronawirusa znaczna część społeczeństwa, nie tylko oczywiście w Polsce, pracuje lub uczy się w sposób zdalny. To zdecydowanie stało się kolejnym czynnikiem sprzyjającym nadwadze i otyłości, o którym musimy dziś rozmawiać, niezależnie od nawyków żywieniowych czy braku aktywności fizycznej - zauważa prof. Kwiatkowska.

Wskazuje, że jedną z chorób często towarzyszących otyłości jest miażdżyca. - Z kolei ta choroba ma podłoże zapalne i dotyczy, między innymi pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi. Niestety, często umierają oni z powodu nie samej choroby reumatycznej, ale powikłań sercowo-naczyniowych - tłumaczy specjalistka.

- W zespole lekarskim, który leczy otyłość, muszą się znaleźć specjaliści z wielu dziedzin. Ich zadaniem jest między innymi dotarcie do umysłu pacjenta i zmiana sposobu jego myślenia - mówił z kolei prof. Krzysztof Paśnik, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirugii Wojskowego Instytutu Medycznego podczas jednej z poprzednich edycji Kongresu

Zdaniem prof. Paśnika, operowanie osób otyłych „z marszu” jest błędem, ponieważ chirurgia bariatryczna nie jest stuprocentowo skutecznym lekiem na wszystko. Chory musi zmienić swoje myślenie, nauczyć się inaczej odżywiać i postępować zgodnie z wyznaczonymi celami.

Same kampanie społeczne nie wystarczą

Natomiast dr hab. Oskar Kowalski, prof. SUM, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i ustawicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że rządy poszczególnych państw stoją dziś przed koniecznością wdrażanie nowych zasad prowadzenia profilaktyki wielu chorób, w tym otyłości.

- Co więcej, dziś rządzący powinny prowadzić całą politykę żywieniową. Dlaczego aż tak szerokie spojrzenie na ten problem zdrowotny? Między innymi dlatego, że w naszych analizach obserwujemy narastający problem otyłości już nie tylko u osób dorosłych czy młodzieży, ale także już wśród najmłodszych dzieci. To bardzo niepokojące zjawisko, wymagające podjęcia szerokich działań - podkreśla prof. Oskar Kowalski, który także uczestniczy w pracach Rady Programowej VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

- Dysponujemy m.in. twardymi danymi z województwa śląskiego. Są zatrważające. Coraz więcej otyłych dzieci przychodzi już do szkół podstawowych, a więc mówi o dzieciach w wieku np. 7 lat - dodaje prof. Kowalski.

- W przypadku Polski problem jest szczególnie poważny, między innymi dlatego, że generalnie profilaktyka chorób i ich czynników ryzyka jest w naszym kraju wciąż zbyt nisko finansowana - przypomina prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

To znacznie większe zagrożenie niż dyskomfort

Przypomnijmy, że już co drugi Polak cierpi ma nadwagę lub otyłość. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu schorzeń, do których prowadzi nadmierna waga, umiera ponad 2,5 mln osób. WHO mówi już wręcz o epidemii otyłości.

Nadwadze oraz otyłości często towarzyszą, między innymi: choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca), miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Osoby z dużą nadwagą i otyłe mają też mniejszą pojemność płuc i szybciej się męczą.

Z kolei ostatnie doniesienia Światowej Federacji Otyłości (WOF) wskazują, że setek tysięcy zgonów chorych na COVID-19 można byłoby uniknąć, gdyby otyłość była mniej rozpowszechnionym zjawiskiem - podaje Sky News.

- W raporcie WOF czytamy, że ok. 90 proc. zgonów chorych na COVID-19 miało miejsce w krajach, w których odsetek osób z otyłością jest wysoki. Już wcześniej eksperci ds. ochrony zdrowia wskazywali otyłość jako jeden z czynników odpowiedzialnych za ostry przebieg COVID-19 - przypomina „Rzeczpospolita”.

________

* VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2021) odbędzie się 14 i 15 czerwca br. w Katowicach.

Programy wielu kongresowych sesji, z oczywistych powodów, uwzględniać będą zagadnienia dotyczące różnych aspektów pandemii COVID-19 i jej wpływu na system opieki zdrowotnej, politykę społeczną oraz gospodarkę.

Dzięki transmisjom online, wszystkie kongresowe debaty, wykłady i prezentacje dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia www.hccongress.pl oraz w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl i infodent24.pl.

Już wkrótce ruszy rejestracja na HCC 2021.

Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum